Determinants of banking stability in BRICS countries
BRICS ülkelerinde bankacılık istikrarını belirleyen etkenler
- Tez No: 760456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TUĞSAL DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüz küresel ekonomisinde BRİCS ülkelerinin ekonomik büyüme göstergeleri dikkatleri çekmektedir, bu sayede yükselen güçler olarak adlandırılmaktadırlar. Eski G8 ülkesi Rusya ve Amerika'nın arkasından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumunda olan Çin in önderlik ettiği oluşum, yüksek nüfus sayıları, kapladıkları yüzölçümü alanı ve ucuz işçilik avantajları ile hızlı büyüme rakamlarına sahiplerdir. Bankacılık sektörü ise özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir misyona sahiptir. Ekonomik olarak güçlü konuma gelmek isteyen ülkelerin, güçlü ve istikrarlı bir bankacılık sisteminin olması gerekliliği daha önceki çalışmalarda bahsedilen önemli bir konudur. Bu çalışma BRICS ülkelerinin bankacılık istikrarını belirleyen etkenleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Dünya da konu ile ilgili literatür incelendiğinde bu alanda çok fazla çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma literatürdeki bu açığı kapatması amacıyla, BRICS ülkelerinin bankacılık sektörünü etkileyen faktörler konusu bibliyografik analiz teknikleri ile incelenmiştir. Bu analiz kapsamında Web of Science ve Scopus veri tabanları kullanılmış, konu hakkında Dünya da yapılmış araştırmalar incelenmiştir. Araştırmalar için belirleyici olan yazar, dergi, alan anahtar kelime gibi birçok etmenin değişimi ve bunlar arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, BRICS economic growth indicators are used as such increasing forces in today's economy. The formation led by China, which the world's second largest economy, and former G8 country Russia. They have rapid growth figures with the advantages of high population numbers, the area they cover and cheap labor. The banking sector, on the other hand, has a very important mission, especially in the economy of developing countries. The necessity of a strong and stable banking system for countries that want to become economically strong is an important issue mentioned in previous studies. This study aims to determine the factors that determine the banking stability of the BRICS countries. When the literature on the subject in the world is examined, it has been determined that there are not many studies in this field. In this study, in order to close this gap in the literature, the factors affecting the banking sector of the BRICS countries are examined with bibliographic analysis techniques. Within the scope of this analysis, Web of Science and Scopus databases were used and research made in the world on the subject were examined. The change of many factors such as author, journal, field keyword, which are decisive for the research, and the relationships between them have been revealed.