Susurluk (Balıkesir) yöresinde meyve ağaçlarindaki Trips (Thysanoptera) türlerinin saptanması
Determination of Thrips (Thysanoptera) species in fruit trees in Susurluk (Balikesir) region of Turkey
  1. Tez No: 610332
  2. Yazar: KADİR ÇİNKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİN VURAL VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Balıkesir ili Susurluk ilçesindeki meyve ağaçlarında bulunan Thysanoptera takımına bağlı türlerin saptanmasına yönelik olarak yapılan bu çalışma 2017 yılında yürütülmüştür. Çalışma sonunda Aeolothrips intermedius Bagnall, 1934, Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895), Haplothrips aculeatus (Fabricius, 1803), Haplothrips reuteri (Karny, 1907), Haplothrips knechteli Priesner, 1923, Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776), Oxythrips ajugae Uzel, 1895, Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895), Thrips major Uzel, 1895, Thrips meridionalis (Priesner, 1926) ve Thrips minutissimus Linnaeus, 1758 olmak üzere 11 tür saptanmıştır. Saptanan türler arasında 53 örnekle en çok yakalanan tür olan Thrips minutissimus'u sırasıyla 29 örnekle Taeniothrips inconsequens, 3 örnekle Haplothrips reuteri, 2' şer örnekle Frankliniella occidentalis, Melanthrips fuscus, 1' er örnekle Aeolothrips intermedius, Haplothrips reuteri, Haplothrips knechteli, Oxythrips ajugae, Thrips major ve Thrips meridionalis takip etmektedir. İlk kez bu çalışmayla Balıkesir'den bildirilen türler; Aeolothrips intermedius, Melanthrips fuscus, Frankliniella occidentalis, Oxythrips ajugae, Taeniothrips inconsequens, Thrips minutissimus, Haplothrips aculeatus ve H. knechteli'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine species related to Thysanoptera existing fruit trees of the Susurluk county of Balıkesir in 2017. As a results of this study totally 11 species, namely Aeolothrips intermedius Bagnall, 1934, Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895), Haplothrips aculeatus (Fabricius, 1803), Haplothrips reuteri (Karny, 1907), Haplothrips knechteli Priesner, 1923, Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776), Oxythrips ajugae Uzel, 1895, Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895), Thrips majör Uzel, 1895, Thrips meridionalis (Priesner, 1926) and Thrips minutissimus Linnaeus, 1758 have been determined. Among the species found, Thrips minutissimus (53 individuals) is the most collected species, followed by Taeniothrips inconsequens (29 individuals), Haplothrips reuteri (3 individuals), Frankliniella occidentalis, Melanthrips fuscus (2 individuals), Aeolothrips intermedius, Haplothrips reuteri, Haplothrips knechteli, Oxythrips ajugae, Thrips major and Thrips meridionalis (1 individual) respectively. In this study, the species reported from Balıkesir for the first time were Aeolothrips intermedius, Melanthrips fuscus, Frankliniella occidentalis, Oxythrips ajugae, Taeniothrips inconsequens, Thrips minutissimus, Haplothrips aculeatus and H. knechteli.