Turizm destinasyonlarında girişimcilik: Amasya örneği
Entrepreneurship in tourism destinations: Case of amasya
  1. Tez No: 610333
  2. Yazar: AHMET ŞEKEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Turizm dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden birisidir. Yerel, ulusal ve küresel faaliyetlerin yanı sıra hızlı uluslararası pazar büyümesi nedeniyle girişimcilik sektöründen büyük oranda katılım gerektirmekte ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasında girişimcilik önemli olmaktadır. Turizm sektöründe sürdürülebilirlik, özünde sürdürülebilir girişimcilik ile daha bütünsel bir çerçeve gerektirmektedir. Bu yüzden sürdürülebilir turizm girişimciliğinde ekonomik, çevresel ve sosyal hedefler bütüncül olarak ele alınmalıdır. Bölgesel kalkınmada önemli role sahip olan turizm hareketleri yerel halkın gerçekleştireceği girişimcilik faaliyetleri aracılığıyla bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayabilmektedir. Turizm ekonomisi üzerine yoğunlaşan değişimler, yeni destinasyonların ortaya çıkışı, turizm ürün ve hizmetlerinde talep farklılıklarının artması turizm işletmelerinin rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için yeni stratejiler geliştirmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışma tarihi, doğal ve kültürel özelliklerine bağlı olarak turizmin geliştiği Amasya turizm destinasyonunda etkili olan girişimcilik faktörlerinin belirlenmesi amacını taşımaktadır. Araştırmada konaklama, yiyecek-içecek, seyahat acenteleri, yöresel ürünler ve hediyelik eşya işletmeleriyle toplam 78 adet anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmanın ölçüm kısmında SPSS programında çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak, etkili olan faktörler ve performansa etkisi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda turizm işletmelerinin başarısında ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasında en önemli faktörlerin ''finansal desteklerden yararlanma'' ve ''danışmanlık desteklerinden yararlanmak'' şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca gelir ve karlılık açısından performans değerlendirildiğinde; finansal desteklerden yararlanmak doğrusal yönlü olarak etkilerken, ekonomik çevre algısının ters yönlü etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmayla turizm işletmelerinin sürdürülebilirliğin sağlanmasında faktörlerin birbiri üzerine etkisi de olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the fastest developing sectors in the world. Local, national and global activities, as well as rapid international market growth requires a great deal of participation from the entrepreneurship sector and entrepreneurship is important in ensuring its sustainability. Sustainability in the tourism sector requires a more holistic framework with sustainable entrepreneurship. Therefore, in sustainable tourism entrepreneurship, economic, environmental and social objectives should be handled holistically. Tourism movements, which have an important role in regional development, can make significant contributions to the regional economy through the entrepreneurship activities of local people. Changes focusing on tourism economy, emergence of new destinations, increasing demand differences in tourism products and services have made it compulsory for tourism enterprises to develop new strategies to survive in the competitive environment. This study aims to determine the entrepreneurship factors that are effective in tourism destination of Amasya, where tourism develops depending on its history, natural and cultural characteristics. A total of 78 surveys were conducted with accommodation, food and beverage, travel agencies, local products and souvenir businesses. In the measurement part of the study, various statistical methods were used in the SPSS program to evaluate the factors that are effective and their effect on performance. As a result of the study, it has been determined that the most important factors in the success and sustainability of tourism enterprises are ''benefiting from financial supports'' and ''benefiting from consulting supports''. In addition, when performance is evaluated in terms of income and profitability; While benefiting from financial supports affected linearly, perceptions of economic environment adversely affected. In this study, it has been shown that factors have an effect on each other in ensuring the sustainability of tourism enterprises