Büyükşehir belediye yasalarının köy yerleşimlerine etkisi Etimesgut/Ankara örneği
The effect of metropolitan municipal laws on village settlements Etimesgut/Ankara case
- Tez No: 610358
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemizde belediye oluşumunda özelleşmiş bir yapıya sahip bir yerel yönetim biçimi olan büyükşehir belediyeleri kurulmuştur. İlk uygulama 1984 yılında 3030 sayılı kanun olarak 3 büyük il olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de başlamıştır. 2019 yılına kadar büyükşehir belediyelerinin sayıları, yetki ve görevleri yeni yasalarla birlikte artmıştır. Büyükşehir belediyelerinin değişimi ve gelişimi kapsadığı yerleşimleri de etkisi altına almıştır. Özellikle kırsal yerleşimleri incelendiğinde, 2004 yılında çıkan 5216 sayılı yasa ile mücavir alanın kapsadığı köylerin mahalle olarak değişmesi göze çarpmaktadır. 2012 yılında çıkan ve 6360 sayılı yasa ile büyükşehir belediyeleri içerisindeki tüm köylerin mahalle olması takip etmiştir. Konunun etkilerini değerlendirmek için, büyükşehir belediyesi 3030, 5216 ve 6360 sayılı yasaların etkileri, Etimesgut ilçesinde seçilen 4 köyün-mahallenin planlaması, fiziki çevre değişimi ve halkının algısı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metropolitan Municipalities were founded as local authorities that has a privatized system in Turkey firstly in İstanbul, Ankara and Izmir in 1984 in accordance with the law no. 3030. the number, authority and role of the metropolitan municipalities have thoroughly advanced with the new regulations by 2019. Those changes and advances in metropolitan municipalities have affected the settlements in the region. When we specifically analyse the rural settlements, it is remarkable that the villages in the municipal adjacent areas have turned into districts with law no. 5216 in 2004. After that in 2012 all the villages in the metropolitan municipal areas have turned into districts with the law no. 6360. In order to evaluate the effects of this, the effects of law no. 3030, 5216 and 6460 related to metropolitan municipalities are observed through the plans and the physical neighbourhood changes in the selected 4 village-district in Etimesgut herewith the thoughts of the habitants.