Nazal polip hastalarında serum interlökin-13, interlökin-25, interlökin-33, sindekan-1 seviyelerinin ölçülmesi ve hastalığın derecesi ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Measurement of serum interleukin-13, interleukin-25, interleukin-33, syndecan-1 levels in nasal polyp patients and evaluation of the correlation with disease severity
- Tez No: 610403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABİTTER YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç Nazal polip (NP) nazal mukozaya da paranazal sinüs mukozasından kaynaklanan bir patolojidir. Çalışmamızda inflamatuar sitokinler olan interlökin-13 (IL-13), interlökin-25 (IL-25), interlökin-33 (IL-33) ve sindekan-1 (SDC-1)'in NP patogenezinde olası etkinliklerinin ve bu parametrelerin hastalık şiddeti ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya 15.11.2018– 15.10.2019 tarihleri arasında Kulak-Burun-Boğaz polikliniğimizde NP tanısı alan hastalar dahil edildi. Yaş ve cinsiyet uyumlu herhangi bir hastalığı olmayan gönüllü kişiler de kontrol grubu olarak alındı. NP hastalık şiddeti“Sino-Nasal Outcome Test-22 (SNOT-22)”,“Lund-Mackay Skoru (LMS)”ve“Lund-Kennedy Skoru (LKS)”testleri ile değerlendirildi. Katılımcılardan alınan serum örneklerinde IL-13, IL-25, IL-33 ve SDC-1 seviyeleri ölçüldü. Bulgular Çalışmamıza 35 hasta, 29 kontrol olmak üzere toplam 64 katılımcı dahil edildi. Hasta grubunda tüm sitokin seviyeleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti. Skorlama yöntemleri ile sitokin seviyeleri arasında korelasyon yoktu. Sonuç Çalışmamızda sitokin seviyelerinin hasta grubunda artışının gösterilmesi nazal polip patogenezinde inflamatuar süreçlerin etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim Nasal polyp is originating from the nasal mucosa or paranasal sinus mucosa. In our study, it was aimed to investigate the possible effects of inflammatory cytokines interleukin-13, interleukin-25, interleukin-33 and syndecan-1 in the pathogenesis of nasal polyp and relationship between the separameters and disease severity. Material and Methods Patients diagnosed with nasal polyp between 15.11.2018 and 15.10.2019 in our Ear-Nose-Throat clinic were included in the study. Volunteers, with age and gender compatibility and no disease, were also included as the control group. Nasal polyp disease severity was evaluated with“Sino-Nasal Outcome Test-22”,“Lund-Mackay Score”and“Lund-Kennedy Score”. Interleukin-13, interleukin-25, interleukin-33 and syndecan-1 levels were measured in serum samples taken from the participants. Results In this article, 35 patients, 29 controls, a total of 64 participants were included. All cytokine levels in the patient group were statistically significantly higher than the control group. There was no correlation between scoring methods and cytokine levels. Conclusion In our study, the increase of cytokine levels in the patient group shows the effect of inflammatory processes in nasal polyp pathogenesis.