'Laparoskopik kolesistektomi zorluk skoru' operatif zorluğu belirleyebilir mi?
Difficulty in laparoscopic cholecystectomy scorecan it determine operative challenge?
  1. Tez No: 610402
  2. Yazar: ERGUVAN NALINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Laparoskopik kolesistektomi günümüzde semptomatik safra taşı hastalığında altın standart tedavi yöntemi olmuştur. Fakat teknik bir prosedür olması sebebiyle gelişen komplikasyonlar daha kompleks olma ve daha morbid seyretme eğilimindedir. Ameliyattan önce ameliyatın ne kadar zor geçeceğini tahmin etmek hem hasta danışmanlığı açısından hem de cerrahi ekip seçimi bakımından daha hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır. Böyle bir öngörü komplikasyon riskini ve morbiditeyi en aza indirecektir. Biz çalışmamızda 2016 Kasım ayı“The American Journal of Surgery”dergisinde yayınlanan“How to predict difficult laparoscopic cholecystectomy? Proposal for a simple preoperative scoring system”isimli çalışmada retrospektif olarak geliştirilmiş olan“Laparoskopik Kolesistektomi Zorluk Skoru”nun (LKZS) preoperatif olarak cerrahi zorluğu belirlemede ne kadar yeterli olduğunu prospektif olarak çalışmak istedik. GEREÇ ve YÖNTEM Çalışmamıza hastanemize 01.07.2019 ve 31.12.2019 tarihleri arasında semptomatik kolelitiazis sebebiyle başvuran 350 hasta dahil edildi. Çalışma prospektif olarak yapıldı. Skorlama sisteminde kullanılacak 5 parametre; hastanın cinsiyeti, daha önce kolesistit atağı geçirip geçirmediği, nötrofil sayısı, fibrinojen seviyesi ve ALP seviyesi ameliyat öncesi kaydedilip hastaların skorlamaları yapıldı. Çalışmaya 13 cerrah dahil edildi. Her cerrahın ortalama operasyon süresi hesaplandı. Cerrahın kendi ortalama süresinin 1,5 katının üzerine çıkması ya da açığa dönmesi zor ameliyat olarak kabul edildi. BULGULAR Kaydedilen 350 hastanın 330'u çalışmaya dahil edildi. 330 operasyonun 283'ü (%85,8) kolay, 47'si (%14,2) zor kolesistektomi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON Laparoscopic cholecystectomy is the gold standard treatment method in symptomatic gallstone disease. However, complications that develop due to being a technical procedure tend to be more complex and more morbid. Estimating how difficult the surgery will be, before the operation will enable us to be more prepared both in terms of patient counseling and surgical team selection. Such a prediction will minimize the risk of complications and morbidity. In our study, we used the scoring system“How to predict difficult laparoscopic cholecystectomy? Proposal for a simple preoperative scoring system?”which was Published in“The American Journal of Surgery”in November 2016. We wanted to evaluate prospectively adequate of“Laparoscopic Cholecystectomy Difficulty Score”which was developed retrospectively, in determining the surgical difficulty preoperatively. MATERIAL AND METHODS 350 patients who applied to our hospital for symptomatic cholelithiasis between 01.07.2019 and 31.12.2019 were included in our study. The study was done prospectively. 5 parameters to be used in the scoring system; the patient's gender, whether he had a previous cholecystitis attack, neutrophil count, fibrinogen level and ALP level were recorded before surgery and the patients were scored. 13 surgeons were included in the study. The mean operation time of each surgeon was calculated. Surgery was considered as difficult if it exceed 1.5 times its surgeon's mean duration or converted to open surgery. RESULTS 330 of the 350 patients enrolled were included in the study. 283 (85.8%) of 330 operations were evaluated as easy cholecystectomy and 47 (14.2%) as difficult cholecystectomy.