Pers Döneminde İonia Bölgesi
Ionia Region in the Persian Period
- Tez No: 610411
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
“Pers Döneminde İonia Bölgesi”, başlığı altında ele aldığımız konumuzun kapsamında İonia Bölgesi'ndeki on iki İon kenti yer almaktadır. Pers Kralı Kyros'un MÖ 547/6 yılında Lydia'nın başkenti Sardis'i ele geçirmesiyle başlayan ve MÖ 334 yılında meydana gelen Granikos Savaşı'yla Büyük İskender'in Pers hakimiyetine son verdiği yaklaşık iki yüzlük yıllık süreçte İonia Bölgesi'nde gelişen politik, ekonomik ve kültürel hayat arkeolojik veriler ışığında incelenmiştir. MÖ 6. yüzyılın ikinci yarısında Batı Anadolu'nun Pers egemenliğine girmesiyle mimari projelerde herhangi bir gerileme olmamıştır. Buradaki en önemli nokta ise Miletos ayaklanmasıdır. Tez çalışması kapsamında genel olarak ayaklanma öncesi ve sonrası olarak iki grupta incelediğimizde ayaklanma sonrasında herhangi bir mimari projenin gerçekleşmediğini görebilmekteyiz. Fakat sikke darbı konusunda aynı düşünce hâkim değildir. Persler Sardis'i işgal ettikten sonra bölgedeki sikke basımına müdahale de bulunmamıştır. Büyük Kral olarak adlandırılan Kyros ile birlikte Persler'in işgal ettikleri bölgelerden“toprak ve su”talep etmesinin somut hali vergidir. Atina önderliğinde kurulan Attika Delos Deniz Birliği ve birliğe üye olan kentlerin ödedikleri talent miktarı da tez kapsamında incelenerek genel bir sonuca bağlanmıştır. Persler'e ödenen vergiler, Pers- Yunan Savaşları ve Atina ile Sparta arasındaki çekişme nedeniyle sürekli savaş halinde bulunan kentler sanatsal ve mimari faaliyetler konusunda gerilemiştir. Antik dönem yazarlarının vermiş olduğu bilgiler ve dönem hakkında bilgi veren arkeolojik malzeme grubu Pers istilası sonrasında İonia Bölgesini anlamamızı kolaylaştırmıştır. Pers etkisi taşıyan eser sayısı her ne kadar az olsada, bu iki farklı grubun yaklaşık iki yüzlük süreçte birbirlerinden etkilenmemesi mümkün değildir. Phokaia'deki Taş Kule ve Susa'daki Kraliyet yapılarında çalıştırılmak üzere götürülen İonialı taş ustaları iki kültür arasındaki bağlantıyı kurmamızda bizlere yardımcı olmuştur. Tez konusu kapsamında Pers istilası öncesindeki İonia'nın durumu ve istilalar sonrasında özellikle Miletos ayaklanmasıyla gelişen siyasi aydınlatılmak istenilmiştir. Uzun süredir aklımda bir soru işareti olan bu dönem ve Pers kültürüne karşı olan ilgim neticesinde gelişen bu çalışmanın tüm arkeoloji dünyasına faydalı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
In the context of“Ionia Region in the Persian Period”on, 12 Ionian cities are located in the Ionia Region. The Persian political thrust of Iris in the nearly two-hundred-year period ended in the period of Alexander the Great, which started with the conquest of the Persian king Kyros in 547/6 BC economic and cultural life were examined in the light of archaeological data. In the second half of the 6th century BC, Western Anatolia had entered into Persian sovereignty. The most important point here is the Miletus uprising. However, the same thought is not the subject of the coin blow. After invading Sardis, the Persians did not interfere with coin printing in the region. The fact that the Persians demanded ile land and water "from the regions occupied by the Great King, Kyros, is taxable. The Attica Delos Naval Union, which was established under the leadership of Athens, and the amount of talent paid by the cities which are members of the Union were examined within the scope of the thesis and were linked to a general conclusion. Due to the taxes paid to the Persians, the Persian-Greek Wars and the conflict between Athens and Sparta, the cities that are in constant warfare have declined in terms of artistic. The archaeological material group, which gave information about the period and the information given by the writers of the ancient period, facilitated our understanding of the Ionian region after the Persian invasion. Although the number of works with Persian influence is small, it is not possible for these two different groups to be affected by each other in approximately two hundred years. The Stone Tower in Phokaia and the Ionian stone masters who were taken to work in the Royal buildings in Susa helped us to establish the connection between the two cultures. Within the scope of the thesis, the situation of Ionia before the Persian invasion and the invasions, especially the Miletus uprising, were aimed to be clarified politically. I hope that this study, which was a question mark for a long time and which was developed as a result of my interest in Persian culture, will be beneficial to the entire archeology world.