Fokal epilepsili bireylerde 8 haftalık aerobik egzersiz eğitiminin etkileri
The effects of 8-week aerobic exercise training in individuals with focal epilepsy
  1. Tez No: 610412
  2. Yazar: GÖNÜL KILAVUZ ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: İlaca dirençli olmayan fokal epilepsili hastalarda 8 haftalık aerobik egzersizin nöbet sıklığı, kognitif işlevler, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Metod: Çalışmaya fokal epilepsi tanısı almış 20-60 yaşları arasında 54 hasta dahil edilmiştir. Egzersiz grubu (n=27) ve kontrol grubu (n=27) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz grubunun 8 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 45 dakika tempolu yürüyüş yapmaları istenmiştir. Kontrol grubuna rutin medikal tedavi dışında bir öneride bulunulmamıştır. Tüm olgular çalışma başlangıcında ve sekiz hafta sonrasında Addenbrooke Kognitif Muayenesi (ACE-R), Epilepsi Yaşam Kalitesi Ölçeği (EYKÖ-31) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmanın sonunda egzersiz grubunda kontrol grubuna göre ACE-R alt parametresi olan sözel akıcılık skorunda anlamlı artış, EYKÖ alt parametresi olan genel yaşam kalitesinde anlamlı artış ve depresyon skorunda anlamlı azalma saptanmıştır (p0.05). Kontrol grubunda 8 hafta sonunda değerlendirilen parametrelerde anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05). Sonuç: Fokal epilepsili bireylerde 8 hafta boyunca, haftada 3 gün yapılan aerobik egzersizin kognitif fonksiyonların gelişimine katkı sağladığı, genel yaşam kalitesini arttırdığı ve depresyonu azalttığı görülmüştür. Sonuç olarak aerobik egzersizin ilaç tedavisine ek olarak fokal epilepsili hastalarda kognitif fonksiyonların geliştirilmesinde ve depresyonun azaltılmasında kullanılabilecek kolay uygulanabilen, ucuz bir yöntem olarak tercih edilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective:To investigate the effects of an 8-week aerobic exercise program on seizure frequency, cognitive functions, quality of life, anxiety and depression in patients with nondrug resistant focal epilepsy. Method: Fifty-four patients aged 20-60 years with focal epilepsy were included in the study. They were randomly divided into two groups as exercise group (n=27) and control group (n=27). The exercise group was asked to brisk walking for 8 weeks, 3 days a week, 45 minutes a day. The control group did not receive any extra intervention except routine medical treatment. All subjects were evaluated with Addenbrooke Cognitive Examination (ACE-R), Quality of Life in Epilepsy Scale (QOLIE-31), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), at the beginning and eight weeks after the study. Results: At the end of study, there was a significant increase in verbal fluency score which is the sub-parameter of ACE-R, a significant increase in overall quality of life, which is a sub-parameter of QOLI-31, and a significant decrease in depression score in the exercise group compared to the control group (p0.05). There was no significant difference in the parameters evaluated after 8 weeks in the control group (p> 0.05). Conclusion: It was found that aerobic exercise performed 3 times a week for 8-week in individuals with focal epilepsy contributed to the development of cognitive functions, improved overall quality of life, and reduced depression. In conclusion, in addition to drug treatment, aerobic exercise may be preferred as an easy-to-use, inexpensive method that can be used to improve cognitive functions and reduce depression in patients with focal epilepsy.