Telegram scheduling for the periodic phase of the multifunction vehicle bus
Çok fonksiyonlu araç veriyolu'nun periyodik fazı için telegram çizelgelemesi
  1. Tez No: 610418
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞLAR GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT, PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ren haberleşme ağı, farklı araçlar arasındaki veri aktarımını sağlayan WTB (Wire Train Bus) ve araç içindeki veri iletişimini sağlayan MVB (Multifunction Vehicle Bus) gibi farklı standartları kapsamaktadır. MVB, özellikle demiryolu araçları içerisindeki kontrol sistemleri için tasarlanmış son derece sağlam, gerçek zamanlı bir veriyoludur. MVB, hem periyodik işlem verilerinin hem de aperiyodik mesaj verilerinin aktarımını telegramlar ile yapmaktadır. MVB için, zamanında ve verimli veri alışverisi yapabilmek amacıyla mevcut bant genişliğinin etkili kullanılması gerekmektedir. Buna göre tez, esas olarak MVB üzerindeki periyodik telegramlar için sistematik çizelgeleme yaklaşımlarının geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, tezin dört temel amacı bulunmaktadır. İlk olarak tez, MVB çizelgeleme işlemi için özgün tamsayılı doğrusal programlama (ILP) formülasyonunu sunmaktadır. İkinci katkı olarak tez, uygun MVB çizelgeleme işleminin hızlı yapılabilmesi için 5 farklı temel buluşsal algoritma geliştirmektedir. Üçüncü olarak tez, temel buluşsal algoritmalar tarafından oluşturulan çizelgelemelerin geliştirilmesi için değişim işlemlerini tanıtmaktadır. Son olarak tez, geliştirilen çizelgeleme metotları için kapsamlı değerlendirmeleri sunmaktadır. Bu değerlendirmeler, ILP formülasyonunun geliştirilen buluşsal algoritmalardan farklı olarak büyük veri setleri için makul çalışma süreleri içerisinde uygun çizelgelemeyi yapamadığını göstermektedir. Özellikle, hem geliştirilen buluşsal algoritmaların hem de değişim işlemlerinden ikisi MVB çizelgeme probleminde en uygun pratik çözümlerdir.
Özet (Çeviri)
Train communication network comprises different standards such as the Wire Train Bus (WTB) for the data exchange among different vehicles and the Multifunction Vehicle Bus (MVB) for the data communication within vehicles. Specifically, MVB is a highly robust real-time field bus specifically designed for control systems built into rail-vehicles. MVB supports both periodic process data and sporadic message data transfers in the form of telegrams. In order to achieve timely and efficient data exchange on MVB, the available bandwidth has to be used efficiently. Accordingly, the main focus of this thesis is the development of systematic scheduling approaches for periodic telegrams on MVB. In this respect, the thesis provides four main contributions. First, the thesis proposes an original integer linear programming (ILP) formulation for the schedule computation on MVB. Second, the thesis develops 5 basic heuristic algorithms for the fast computation of feasible MVB schedules. Third, the thesis introduces several swap operations for improving the schedules obtained from the basic heuristics. Finally, the thesis presents a comprehensive evaluation of the developed scheduling methods. This evaluation shows that, different from the proposed heuristics, the ILP formulation cannot provide solution schedules for large telegram sets with reasonable run-times. Specifically, two of the proposed heuristics and two of the developed swap operations are found most suitable as a practical solution to the MVB scheduling problem.