Sayfa düzeninin okuyucuya etkisi örnek olarak: Zaman Gazetesi'nin incelenmesi
  1. Tez No: 61042
  2. Yazar: AHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Basın sektörü, günümüzde çok modern tekniklerle çalışmaktadır. Dünyanın herhangi bir köşesinde gelişen olaylar artık dakikalarla ifade edilen bir sürede gazete sayfalarına yansımaktadır. Bilgisayar teknolojisindeki bu gelişme gazetelerin teknik çalışmalarında da büyük oranda kullanılmaktadır. Gazetelerde, seçilen her harf karakteri, kullanılan fotoğrafların özellikleri, yer verilen her çerçeve ve çizgi, artık bilimsel ölçüler göz önünde tutularak belirlenmektedir. Tezde kullanılan ilmi ölçülerin sayfa düzeni üzerinden okuyucuya yansıması ve Zaman gazetesini bu çerçevede değerlendirilmesi yapıldı. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today Sector of press is working by using very modern techniques. In anywhere of the world any phenomeno can be carried on newspapers in a short period of times. The progress in computer techniques can be used for technical working of newspapers in a wide range. On newspapers every selected character, photographic features, every frame and line ar being described by using scientific specifications. In this study effect of these to reader has been studied and in this way Zaman has been appraised. u