Seçilmiş bazı ülkelerde ve Türkiye'de 2008 küresel krizinin inşaat sektörünün finansal yapısı üzerine etkileri ve analizi
Effects of the 2008 global crisis on the financial structure of the construction sector in Turkey and certain countries and analysis thereof
- Tez No: 296284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yakın zamanda dünya çapında etkileriyle kendini gösteren 2008 Küresel Krizi, çıkış noktası itibariyle inşaat sektörünü diğer sektörlerden daha fazla ilgilendirmiş ve gündeme getirmiştir. Mortgage kredilerinin geri ödemelerinde yaşanan sorunlar ve bankaların bu kredileri sübvanse edememesi neticesinde tetiklenen bu ekonomik kriz, dünya çapında ekonomik bir kaos halini almıştır.İnşaat sektörünün kriz öncesinde yakaladığı yükselen satış trendi, krizle birlikte sert bir şekilde düşüş seyrine geçmiş ve sektör bu düşüşe ciddi cari açıkla yakalanmıştır.Bu araştırmada, Türkiye, İtalya, Fransa ve Güney Kore ülkelerinin inşaat sektörlerinin yaşanan bu krizden ne şekilde etkilendikleri ve 2006-2009 dönemi içerisindeki mali durumları, finansal tablolar (Bilanço ve Gelir tablosu) üzerinden oran analizi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan incelemede, belirlenen oranlar üzerinden sektör ortalamaları ortaya konmuş ve bu ortalamalar arasında mukayese yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
2008 Global Crisis which showed itself with its influences all over the world in a short period of time interested and brought to the agenda the construction sector more than the other sectors as of its outlet point. The problems which are experienced in the repayments of the mortgage credits and this economical crisis which is triggered as a consequence of not subsidizing these credits by the banks have become an economical chaos throughout the world. The increasing sales trend which was caught before the crisis period by the construction sector started to decrease seriously together with the economical crisis experienced and then the sector is caught with a serious current deficit in this decrease. In this study, it is examined how the construction sectors of the countries like Turkey, Italy, France and South Korea are affected by this economical crisis experienced and their financial situations within the period 2006-2009 are examined by means of using the rate analysis on the financial statements (balance sheet and profit & loss statement). In the examination carried out, the sector averages are put on the rates specified and the comparison is made among these averages.