Biyolojik ve çevre örneklerinde elektrotermal ve alevli atomik absorpsiyon spektrometreleri ile kadmiyum, kalay, demir, bakır ve çinko tayinleri
determination of cadmium, tin, iron, copper and zinc by electrothermal and flame atomic absorption spectrometers in biological and environmental samples
  1. Tez No: 610459
  2. Yazar: RABİA ŞANKAZAN DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günlük yaşamda çok tüketilen pirinç, çay ve sığır ciğeri numuneleri yaş yakma yöntemi ile çözülmüştür. Örnek çözeltilerindeki kadmiyum ve kalay içerikleri grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresi kullanılarak tayin edilmiştir. Bakır, çinko ve demir elementlerinin tayininde ise alevli atomik absorpsiyon spektrometresi kullanılmıştır. Cd ve Sn tayinleri için grafit fırın sıcaklık programları, kül etme ve atomlaşma sıcaklıkları Pd ortam düzenleyicisi varlığında veya yokluğunda optimize edilmiştir. Belirlenen uygun değerlerde ve Pd ortam düzenleyicisi kullanarak standart referans maddelerde ve gıda maddelerinde Cd ve Sn tayinleri gerçekleştirilmiştir. SRM çözeltilerinde bulunan element sonuçları, sertifika değerleri ile karşılaştırılmış ve uygun olduğu gözlenmiştir. Sn ve Cd tayinleri için Pd ortam düzenleyicisi varlığında gözlenebilme sınırları (LOD) 0,66 µg/L Sn ve 0,26 µg/L Cd; tayin sınırları da (LOQ) sırasıyla 2,20 µg/L Sn ve 0,87 µg/L Cd olarak bulunmuştur. Bakır, çinko ve demir için bulunan LOD değerleri sırasıyla 1,9, 1,2 ve 2,0 µg/L LOQ değerleri sırasıyla 6,3 µg/L, 4,0 µg/L, 6,7 µg/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rice, tea and beef liver samples consumed frequently in daily life were dissolved by wet digestion method. Cadmium and tin contents in the sample solutions were determined by using graphite furnace atomic absorption spectrometer. Flame atomic absorption spectrometry was used for the determination of copper, zinc and iron in samples. Heating programs, ashing and atomization temperatures for Cd and Sn determinations in samples were optimized with Pd matrix modifier or without. Under these optimum conditions and by using Pd matrix modifier Cd and Sn determinations were performed in standard reference materials and food samples. Results of elemenets found in SRM samples were compared with certificate values and they were observed in good agrement. The limits of detections (LOD) obtained for Sn and Cd in the presence of the Pd matrix modifier were 0.66 µg/L Sn and 0.26 µg/L Cd and limit of quantifications (LOQ) were 2.20 µg/L Sn and 0.87 µg/L Cd respectively. The detection limits found for copper, zinc and iron were also 1,9, 1,2 and 2,0 µg/L, LOQ 6,3 µg/L, 4,0 µg/L, 6,7 µg/L respectively.