Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde uzatılmış ışıklandırma süresinin gelişime etkisi
The effect of extension of the day light on the development of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farming
  1. Tez No: 610460
  2. Yazar: ŞEYDA GÖKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ALİYE HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, gün ışığı süresinin uzatılmasının gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde büyüme parametrelerine etkisi incelenmiştir. Denemede 3 adet havuz kullanılmış ve her havuz üçe bölünmüştür. Çalışmada 2700 adet balık kullanılmıştır. 3 ayrı fotoperiyot rejimi (18A/6K, 24A/0K ve kontrol grubu) uygulanan balıklara günde 2, 3, 4 defa doyuncaya kadar yem verilmiştir. 125 gün süren denemede başlangıç ağırlıkları ortalama 31.39±0.26 olan balıklar sırasıyla 18A/6K(A) grubunda ortalama 272.03±3.49gr, 24A/0K(B) grubunda ortalama 271.65±3.92gr, kontrol grubunda(C) ise ortalama 255.22±3.61gr ağırlığa ulaşmışlardır. A,B ve C gruplarında FCR değerleri sırasıyla 0.987, 0.890 ve 1.13 olarak hesaplanmıştır. En yüksek yaşama oranı A(18A/6K) grubunda bulunmuştur. Balık eti analizleri incelendiğinde ise ham protein bakımından en iyi grup kontrol grubu(C) olmuştur. Kondüsyon faktörü incelendiğinde en iyi sonuç 24A/0K (B) Grubunda belirlenmiştir. Araştırma sonunda, 18A:6K ışık rejimi uygulamasının gökkuşağı alabalıklarının büyüme ve gelişme performansı üzerine olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of prolongation of daylight on the growth parameters of rainbow trout was investigated. Three pools were used in the experiment and the pools were divided into three. 2700 rainbow trout were used in this study. Three different photoperiod regimens (18L/6D, 24L/6D and control group) were applied to the rainbow trout until they were fed 2,3,4 times a day. After the 125 days, the average inital weight of the fish were 31.39±0.26g and they reached (18L/6D) 272.03±3.49g., (24L/0D) 271.65±3.92g. and (control group) 255.22±3.61g respectively. The FCR values in A,B,C groups were calculated as 0.987, 0.890 and 1.13 respectively. The highest survival rate was found in group A(18L/6D). When analyzed the fish meat analysis, the best group in terms of crude protein in control group (C). When the condition factor was examined, the best result was determined in group B (24L/0D). As a result of research, it was found that the application of the 18L/6D light regime had a positive effect on the growth and development performance of rainbow trout.