Dronlar için otomatik rota tayini ve takibi
Auto route assignment and monitoring for drones
- Tez No: 610493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, rota planlama ve engelden kaçınma senaryolarını yerine getiren belirli bir otonomi düzeyine sahip bir dron geliştirilmiştir. Geliştirilen drona ait yazılımın test edilmesi için bir benzetim ortamı oluşturulmuş ve testler bu ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu testler dronun başarılı bir şekilde kalkışı, belirlenen irtifaya ulaşması, programlanan koordinatları takip etmesi, rota boyunca karşılaşılan engellerden kaçınması ve başarılı bir şekilde eve dönüş gerçekleştirmesi olarak belirlenmiştir. Bütün testlerin başarılı bir şekilde benzetim ortamında gerçekleştirilmesi sonrasında geliştirilen algoritma ve uygulama gerçek fiziksel bir ortamda test edilmiştir. Benzetim ortamı ve fiziksel ortamda gerçekleştirilen testlerde çevresel koşullar sebebiyle ortaya çıkan hatalar giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a drone with a certain level of autonomy has been developed which fulfills the scenarios of route planning and obstacle avoidance. A simulation environment was created for testing the software of the developed drone and tests were performed in this environment. These tests were defined as the successful launch of the drone, reaching the specified altitude, following the programmed coordinates, avoiding obstacles along the route and successfully returning home. After all tests were successfully performed in the simulation environment, the algorithm and application developed were tested in a real physical environment. In the tests carried out in the simulation environment and in the physical environment, errors caused by environmental conditions were eliminated.