Investigation of coherent structure of turbulence with wall-normal gradients of thermophysical properties
Termofiziksel gradyenine sahip duvarda düzenli türbülans yapilarinin incelenmesi
  1. Tez No: 610492
  2. Yazar: ÇAĞRI ALİM SEYİT METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda Reynolds ortalamalı Navier-Stokes (RANS) modelleri gelişmekte ve saç tokası girdap teorisi, düzenli girdap yapıların sürtünme kayıpları ve duvarla sınırlı türbülansta ısı transferi için büyük önem taşıdığı için sınır tabaka akışları için iyi bir alt yapı oluşturmaktadır. Bununla birlikte, doğal taşınımda türbülanslı akışların modellenmesi zorlayıcı olmaya devam etmektedir ve mevcut modeller doğal taşınım etkisinin öngörememektedir. Buçalışma kapsamında, türbülanslıdogal taşınım sınır tabakası akışındaki saç tokası girdaplarının sürekli olarak akış yönünde değil ters yönde yöneldiğini ve bu karakteristiğin dogal taşınımlı akış için özgün bir girdap davranışı olduğunu göstermektedir. Düzenli girdapları, düşük hızlı akışalanı yerine yüksek hızlı akış alanı üzerinde oturttuğu; dahası, RANS modeller için en önemli terim olan teğetsel Reynolds kayma gerilmesinin ikinci ve dördüncü terimi yerine birinci ve üçüncü teriminin hakim olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, türbülans modellerinde doğal taşınım kaynaklı akış ve taşınım etkileri üzerinde bilgimizi geliştirmemize yardımcı olabilir. Hepsinden önemlisi, saç tokası girdap teorisinin eksik olan kısmı, ters saç tokası girdap teorisi, bu çalışma kapsamında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coherent vortical structures have major responsibility for friction losses and heat transfer in wall-bounded turbulent flows, yet the hairpin vortex theory has been well-founded for boundary layer flows in recent decades. However, the modeling of buoyancy-driven turbulent flows has remained challenging, and existing models would poorly predict the effects of buoyancy. Here we show that the hairpin vortices in turbulent buoyancy-driven boundary layer consistently point the upstream direction of flow instead of downstream, and this characteristic is intrinsic vortex behavior for buoyancy-driven flow. We uncover that the coherent vortices straddle high-speed streak instead of low-speed streak; moreover, the quadrant of the tangential Reynolds shear stresses, one of the most important terms for the Reynolds-averaging models, dominates the first and third quadrant instead of the second and fourth one. These findings may help to improve our understanding of buoyancy-driven flow and buoyancy effects in turbulent models. The most important of all, the theory of anti-hairpin vortex is established through the present study.