Kriyojenik işlem koşullarının vanadyumlu çeliklerin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkilerinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effects of cryogenic processing conditions on microstructure and mechanical properties of vanadium steels
- Tez No: 610601
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez kapsamında değişik yüzdeliklere sahip olan vanadyum alaşımlı soğuk iş takım çeliklerinin farklı kriyojenik işlem sıcaklıklarında ve süre parametrelerinde bekletilmesi ile malzemelerin metalurjik yapısında ve mekanik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Tez çalışmasında öncelikli olarak yeni nesil vanadyum içerikli soğuk iş takım çelikleri temin edilmiş ve yapılacak deney boyutlarına uygun olarak işlenmiştir. Kriyojenik işlem öncesinde uygulanacak olan ısıl işlemler ve parametreleri belirlenmiştir. Kriyojenik işlem uygulaması tamamlanan numunelerin mekanik özelliklerini incelemek amacı ile her numunelere sertlik ve basma deneyleri uygulanmıştır. Çeliklerin mikroyapılarında meydana gelen değişimler ve oluşan elementlerin incelenmesi için SEM-EDS analizleri yapılmıştır. Sonrasında malzemelerin yapısında meydana gelen faz dönüşümlerinin belirlenmesi amacıyla XRD ve Rietveld analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak malzemelerde bulunan vanadyum alaşım elementinin ve malzemelere uygulanan kriyojenik işlemin malzemelerin mekanik özelliklerinde artış sağladığı gözlenmiştir. Kriyojenik işlem sonucunda malzemelerde yeni karbürlerin oluştuğu ve kalıntı austenit miktarının azalarak martenzit yapılarına dönüştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the changes in the metallurgical structure and mechanical properties of the materials were investigated by keeping the cryogenic working temperature and time parameters of vanadium alloy cold work tool steels having different percentages. In the thesis study, cold work tool steels with a new generation vanadium content were obtained and processed according to the experimental dimensions. The heat treatment and the parameters to be applied before the cryogenic process were determined. In order to investigate the mechanical properties of the cryogenic processing samples, hardness and compression tests were applied to each sample. SEM-EDS analyzes were performed to investigate the changes occurring in the microstructures of the steels and the elements formed. Afterwards, XRD and Rietveld analyzes were used to determine phase transformations in the structure of materials. As a result, it was observed that the vanadium alloying element and cryogenic process applied to the materials increased the mechanical properties of the materials. After cryogenic processing, it was determined that new carbides were formed in the materials and the amount of residual austenite decreased to martenzite structures.