Grafit oranının döküm polyamid-grafit kompozitlerin mekanik özelliklerine etkisi
The effect of graphite rate on the mechanical properties of casting polyamide-graphite composites
- Tez No: 610602
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde endüstriyel olarak büyük önem taşıyan ve metallerin yerine birçok alanda kullanılan döküm polyamid, mühendislik plastikleri arasında en yaygın olarak kullanılanlardandır. Mühendislik plastiklerinin mekanik özellikleri oldukça iyidir fakat kullanım amacına göre bazı özelliklerinin daha iyi olması gerekmektedir. Bu iyileştirmeler döküm polyamid üretimi sırasında çeşitli katkılar eklenmesiyle sağlanmaktadır. Bu çalışmada döküm polyamidin Ɛ kaprolaktamdan azot atmosferi altında serbest döküm prosesiyle endüstride ki üretim yöntemine sadık kalınarak pilot ölçekli reaktörde üretimi sırasında çeşitli oranlarda grafit katılarak, grafit oranının jelleşme ve katılaşma süreleri ile sertlik, çekme dayanımı, yüzde uzama, elastikiyet modülü, darbe ve aşınma dayanımı gibi mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelendi. Grafit oranı arttıkça jelleşme ve katılaşma süreleri uzarken, grafit oranının kompozitin sertliğinde önemli bir etkiye sahip olmadığı belirlendi. Grafit oranı arttıkça darbe dayanımı, akma dayanımı, kopma dayanımı, elastikiyet modülü, akma noktasındaki % uzama miktarı ve kopma noktasındaki % uzama miktarında düşmeler tespit edildi. % 3'e kadar grafit oranında aşınma dayanımında artış tespit edilirken, % 3'ten fazla grafit oranında dayanımda değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
Today, casting polyamide, which is of great industrial importance and used in many fields instead of metals, is one of the most widely used engineering plastics. The mechanical properties of engineering plastics are quite good, but some properties need to be better depending on the intended use. These improvements are made by adding various additives during the production of cast polyamide. In this study, during the production of cast polyamide from Ɛ-caprolactam under nitrogen atmosphere by free casting process in the pilot scale reactor, various ratios of graphite were added. And the effect of graphite ratio on the gelation and solidification duration and the mechanical properties such as hardness, tensile strength, elongation, modulus of elasticity, impact and wear resistance was determined. It is determined that as the graphite ratio increased, the gelation and solidification durations were increased and the graphite ratio did not have any significant effect on the hardness of the composite. It was also determined that impact strength, yield and tensile strength, modulus of elasticity, elongation at yield and at break were decreased with increasing graphite ratio. While an increase in wear resistance were observed with up to 3 % graphite ratio, in over 3% graphite ratio any change was not seen in wear resistance.