Prostat kanser hücrelerinin Isıng modeli kullanılarak creutzcellular automaton ile simülasyonu
Simulation of prostate cancer cells by using Ising model on thecreutz cellular automaton
  1. Tez No: 610604
  2. Yazar: DİDEM GÖKBEL KEKLİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Başlıca ölüm sebeplerinden biri olan kanser, multidisipliner bir çalışma alanı haline gelmiştir. Kanser hücrelerinin yapısı moleküler biyoloji ve genetik olarak incelenmekte, ilerlemesi çeşitli fiziksel ve matematiksel modeller kullanılarak tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada, prostat kanser hücrelerinin mikroçevreleriyle etkileşimi incelenerek kanserli hücrelerin zamanla büyümesi ve çoğalmasının modellenmesi amaçlanmıştır. Deney farelerinden elde edilen kanserli doku görüntüleri Creutz Cellular Automaton'da (CCA) iki boyutlu Ising modeli kullanılarak simüle edilip, belirli zaman aralıklarında incelenmiştir. Simülasyon sonucu elde edilen kanserli hücrelerin sayısının zamanla değişimi, deneysel sonuçlarla kıyaslanmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, CCA'da iki boyutlu Ising modeli kullanılarak oluşturulan simülasyon deney farelerine ait kanserli doku hücrelerinin gelişimi üzerine doğru tahminlerde bulunmuştur. Böylelikle, simülasyonun insan MRG görüntüleri için de kullanılabilmesi beklenmektedir. Bu sayede hekimlerin simülasyon yardımıyla hastalığın seyri üzerine doğru tahminde bulunabilecekleri savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the major causes of death, cancer has become a multidisciplinary field of study. The structure of cancer cells is examined in molecular biology and genetics and its progress can be predicted by using various physical and mathematical models. The aim of this study is to investigate the interaction of prostate cancer cells with their microenvironments and to model the growth and proliferation of cancerous cells over time. Cancer tissue images obtained from laboratory rats are simulated by using a two-dimensional Ising model on Creutz Cellular Automaton (CCA) and examined at specific time intervals. The change of the number of cancer cells obtained by simulation over time is compared to the experimental results. The results show that the simulation generated by using the two-dimensional Ising model on CCA has accurately predicted the development of cancerous tissue cells from laboratory rats. Thus, it is expected that the simulation can also be used for human MRI images. In this way, it is argued that doctors can predict the course of the disease with the help of simulation.