İmam Birgivi'nin 'Risale Fi Beyani Rusumi'l-Mesahifi'l-Osmaniyyeti's-Sitte' adlı eserinin tahkik ve tahlili
The critical edition and analysis of İmam Birgivi's work named Risâle Fî Beyâni Rusûmi'l-Mesâhifi'l-Osmâniyyeti's-Sitte
- Tez No: 610617
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM BULADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İmam Birgivî'nin resmu'l-mushafa dair kaleme aldığı Risale fi Beyani Rusumi'l-Mesahifi'l-Osmaniyyeti's-Sitte adlı risalesini konu edindiğimiz tezimiz bir giriş, üç bölüm ve tahkikli metinden oluşmaktadır. Girişte, tezin amacı, muhtevası, literatür taraması, metodu ve kaynakları hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde, İmam Birgivî'nin yaşadığı dönem, hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserlerinden bahsedildi. İkinci bölümde resmu'l-mushaf ilmi, Kur'ân-ı Kerîm'in mushaflaşma süreci, mushaf kıraat ilişkisi ve yedi harf meselesi ele alınarak anlatılmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde, söz konusu risalenin tahlili kapsamında eserin adı, müellife isnadı gibi konulardan bahsedilerek eserin muhtevası ve elimizdeki nüshaları hakkında bilgi verilmeye çalışıldı. Son olarak tahkikli metninde uygulanan metoda işaret edildi. Son bölümde ise eserin tahkik/edisyon kurallarına uygun rahat okunup anlaşılabilir bir metni ortaya konmaya çalışıldı
Özet (Çeviri)
Our thesis, which is on the subject of Imam Birgivi's Risâle fî Beyâni Rusûmi'l-Mesâhifi'l-Osmâniyyeti's-Sitte on rasm al-mushaf, consists of three main chapters except introduction and criticized text. In the introduction, information is given about the purpose of the thesis, content, literature review, method and sources. In the first chapter, the period of Imam Birgivî, his life, his scientific personality and his works are mentioned. In the second chapter, the knowledge of rasm al-mushaf, the process of canonization of the Qur'an, the relationship of mushaf-qira'at and the issue of seven letters (al-ahruf as-sab'a) are explained. In the third chapter, topics such as the name of the work and attribute to the writer have been mentioned within the scope of the treatise and about the contents of the work and the existing copies of the work are informed. Finally, the method applied in the inquired text is pointed out. In the last chapter, the text is edited according to the inquired rules.