Matriderm® aselüler dermal matriks greftin tavşan modelinde penil augmentasyon için kullanımı
Use of matriderm® acellular dermal matri̇x graft for peni̇le augmentati̇on i̇n rabbi̇t model
- Tez No: 945129
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM BATURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Küçük penis sendromu nedeniyle uygulanan penil augmentasyon cerrahileri penis boyutları normal erkekler tarafından da talep edilmektedir. Bu konuda cerrahi teknikler tanımlanmış ancak hala standart olarak kabul gören bir teknik bulunamamıştır. Biz de aselüler dermal matriks greft (Matriderm®) ile tavşanlarda penil augmentasyon cerrahisi uygulayarak sonuçlarımızı paylaşmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 7 adet Matriderm®, 6 adet sham grubunda olmak üzere 13 Yeni Zelanda cinsi erkek tavşanda Matriderm® uygulanarak penil augmentasyon cerrahisi gerçekleştirildi. Preoperatif, postoperatif ve 8. haftadaki sakrifikasyon sırasında penis insizyon hattı, penis kök çevreleri, ventral ve dorsal boyları, kordi oluşumu ve diğer komplikasyonlar kaydedildi. Matriderm® ve sham grubundan birer denek takip süresini tamamlamadan öldü ve çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Penile augmentation surgery is requested by men with normal penis sizes due to small penis syndrome. Although surgical techniques have been described, no standard technique has yet been established. We aimed to share our results by performing penile augmentation surgery in rabbits using acellular dermal matrix graft (Matriderm®)(Dr. Otto Suwelack Skin & Health Care AG, Billerbeck, Germany). Materials and Methods: Penile augmentation surgery was performed on 13 New Zealand male rabbits, with 7 in Matriderm® and 6 in the sham group. Preoperative, postoperative, and at the sacrification 8th week, the penile incision line circumferences, penile root circumferences, ventral and dorsal lengths, cordie formation, and other complications were recorded. One subject from each of Matriderm® and sham groups died before completing the follow-up period and was excluded from the study.