Tiyatro sanatı ve birey olma
Art of theater and being an individual
  1. Tez No: 610717
  2. Yazar: NİHAT NADİ ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜL BATUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Varlığı, insanın ortaya çıkışından bile eskiye dayanan oyun, tarih boyunca bireyin ve toplumun gelişiminde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Bireyin gelişimini ele aldığımızda, bebeklikten yetişkinliğe kadar hayatın her alanında“oyun”kavramının farklı biçimlerinin var olduğunu görürüz. Oyunun en özgün ve en etkili biçimlerinden biri de tiyatro sanatıdır. Gerek izleyici, gerek oyuncu, gerekse tiyatronun herhangi bir alanında yer alan bireyler, tiyatronun birleştirici, ortaklaştırıcı, yaratıcı düşünceyi harekete geçirici ve karşılıklı duygu ve durumları anlamayı kolaylaştırıcı gücü sayesinde toplumsal yapıyı da güçlendirirler. Bu nedenle tiyatronun eğitim sisteminin içine dahil edildiği örneklerde bireylerin ve toplumun gelişiminde ivme sağlandığı ve sağaltıcı etki yarattığı gözlenmiştir. Bütün bu değiştirici, dönüştürücü ve geliştirici etkilerinden ötürü tiyatronun eğitim sisteminin bir parçası haline getirilmesinin gerekliliği göz ardı edilemez bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The existence of game that is even older than the apparence of human beings has always had a very important place in the development of the individual and society through ages. When we look through development of the individual from infancy to adulthood we encounter“the play”in every aspect of life in different shapes. The most original and effective part of“the play”is art of theater. Individuals either from the audience or the actor or the theater strengthen the social structure through connective, commonized, activated by creative mind, facilitated by the emotion and situation comes from theater. Because of that in the examples that theater is integrated to the the system, there is an observation that is improving and remedial for the individuals and society. Because all of these alterative, transformative and improving aspects of theater, undeniable necessity of this art form's integration in to the education system has important value.