İslam hukukuna göre kürtaj ile ilgili görüşlerin ve delillerin değerlendirilmesi: Bosna örneği
Evaluation of views and evidence related to abortion in terms of islamic law: The case of Bosnia
  1. Tez No: 610735
  2. Yazar: NURGÜL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kürtaj, insanoğlunun varoluşundan itibaren tartışılmakta olan en kritik konulardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, İslam hukuku çerçevesince kürtaja ilişkin çeşitli görüşlere yer verilerek; kürtajın mahiyeti, caiz olup olmaması, kürtaja cevaz verilen durumlar ayrıntılı şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Spesifik olarak, çağdaş İslam hukukçuları ve yaşayan Sünni mezheplerin görüşleri eşliğinde Bosna'da 1991-1995 yılları arasında çıkan iç savaş sırasında tecavüze uğrayan kadınların gebeliklerinin sonlandırılmasına ilişkin çeşitli görüşlere yer verilmiştir. Bu noktada, bu çalışma; göç ve savaş gibi olağanüstü durumlar sonucunda tecavüze uğrayan kadınlarda görülen gebelik ve gebeliğin sonlandırılması hususunu ayrıntılı şekilde ele alıp günümüzdeki güncel sorunlara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Abortion is one of the most critical issues that have been discussed since the existence of human beings. In this study, various opinions about abortion are included within the framework of Islamic law; the nature of the abortion, whether it is permissible or not and, the cases that are allowed to abortion have been tried to be explained in detail. Specifically, various views on the termination of pregnancy of women raped in the 1991-1995 civil war in Bosnia, accompanied by the views of contemporary Islamic jurists and fundamental denominations, are presented. At this point, in this study; the aim of this course is to discuss in detail the issues of unwanted pregnancy and termination of pregnancy in women who have been raped as a result of extraordinary situations such as migration and war.