Mononükleer kan hücrelerinde mitokondriyal aktivite ölçüm metodunun geliştirilmesi ve ramazan orucunun bu aktiviteye etkisi
Development of mitochondrial activity measurement method in mononuclear blood cells and the effect of ramadan fasting on this activity
  1. Tez No: 610748
  2. Yazar: ŞEYMA KABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, genel sağlık durumunun veya vücuttaki metabolik değişikliklerin bir göstergesi olabilen mitokondriyal fonksiyonun ölçülebilmesi için uygun bir metodun geliştirilmesi ve Ramazan orucunun bireylerin beslenme durumu, antropometrik ölçümleri ve kanlarından izole edilen mononükleer hücrelerin mitokondriyal aktivitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi'nde yürütülen çalışmaya toplamda 20 gönüllü birey dahil edilmiştir. Deneysel koşulların optimizasyonunun ardından, yaş ortalaması 24,0±3,3 yıl olan 10 katılımcıdan Ramazan ayının 1., 15., 27. günlerinde, 1 ve 3 ay sonrasında alınan kanlardan izole edilen mononükleer hücrelerin mitokondriyal aktivite ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler için Seahorse XFe96 Hücre Metabolizması Ölçüm Cihazı kullanılmış, ölçüm yapılan günlerde bireylerin 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri de alınmıştır. Ramazan sonunda vücut ağırlığı ve BKİ değerleri Ramazan'ın 1. gününe kıyasla azalırken (p0,05). Kadınlar ortalama 1720 ±1370 g, erkekler ise 1350 ±350 g zayıflamıştır. Ramazan sonundaki enerji alımları (1852,8 ±605,6 kkal), Ramazan'ın birinci (2343,4 ±1262,0) ve 15.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop an appropriate method to measure mitochondrial function which can be an indicator of general health status or metabolic changes in the body and to determine the effects of Ramadan fasting on the nutritional status, anthropometric measurements of individuals and the mitochondrial activity of mononuclear cells isolated from their blood. The study was conducted in Istanbul Medipol University Regenerative and Restorative Medicine Research Center with 20 volunteers. After the optimization of experimental conditions, mitochondrial activity measurements were performed with mononuclear cells isolated from 10 participants' - mean age 24.0 ±3.3 years- blood samples on the 1st, 15th, 27th days of Ramadan, and 1 and 3 months after Ramadan. Seahorse XFe96 Analyzer was used for mitochondrial activity measurements, 24-hour dietary recalls and anthropometric measurements of the individuals were also collected. At the end of Ramadan, body weight and BMI values decreased significantly compared to the first day of Ramadan (p 0.05). The average weight loss was 1720 ± 1370 g for women and 1350 ± 350 g for men.