Akıllı şehirler için bir atık yönetimi önerisi
A waste management proposal for smart cities
  1. Tez No: 848826
  2. Yazar: EROL AKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Şehirleşmenin artması şehir yönetimlerinin verimli, etkin ve zamanında hizmet sunmasının giderek güçleşmesine de yol açmaktadır. Bu nedenle Akıllı Şehirler kavramı, sürdürülebilirlik, doğal kaynakların daha etkin kullanılması, daha yeşil bir çevre ve şehir yaşayanlarının yaşam kalitesinin artırılması gibi çok önemli konular özellikle merkezi ve yerel yönetimlerin gündemlerinde en ön sıralarda yer almaya başlamıştır. Günümüz belediyecilik hizmetlerinden en önemlilerinden biri de atık toplama hizmetidir. Gerek çevresel etkileri gerekse de zamanında ve etkin bir hizmet sunulmaması durumunda toplum sağlığı için sorun oluşturulabilecek olan atık toplama hizmeti hali hazırda geleneksel yöntemlerle sürdürülmektedir. Geleneksel yöntemler ile sürdürülen atık toplama hizmetinin verimsiz olduğu maliyet, çevre kirliliği, enerji kullanımı, sera gazı emisyonu gibi birçok başlıkta yenilikçi bir yöntemle yer değiştirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada, Akıllı Şehirler için atık yönetimi önerisi üzerine bir uygulama geliştirilmiş olup, bu uygulamadan temel beklentiler doğal kaynaklarda sürdürülebilirlik, çevre kirliliğinin azaltılması, daha düşük maliyetler ile atık toplama faaliyetlerinin yürütülmesi ve bunlarla birlikte şehirde yaşayan insanların yaşam kalitelerinin artırılması şeklindedir. Diğer taraftan önerilen sistemin çıktılarının yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine pozitif etkisi de ortaya konulmuştur. Önerilen bu akıllı atık yönetiminin“akillisehirler.live”web sitesi üzerinden servis vermesi sağlanmış olup, sensörden alınan verinin merkezi veri tabanına kadar olan serüveni adım adım anlatılmıştır. Çalışmada, İstanbul ili Beşiktaş Belediyesinde, yapılan saha çalışmalarıyla evsel atık yönetimi operasyonlarına ilişkin problemler kayıt altına alınmıştır. Kayıtlar daha sonra analiz edilmiş olup sensörler, marifetiyle donatılmış yeni planlanan alt yapı sayesinde geleneksel atık toplama operasyonları ile karşılaştırmalı faydalar ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, atık yönetimindeki temel konu atık ünitesinin doluluğu olduğu için ultrasonic sensör kullanılmıştır. Yapılan saha uygulamalarında yenilikçi bir yaklaşımla kurulum, bakım onarım, enerji ihtiyacı ve maliyet yönüyle birçok kablosuz iletişim teknolojisine nazaran avantajlı olan 868Mhz radyo frekansında çalışan Lora modülasyonu ve LoraWan protokolü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in urbanization also leads to the fact that it is increasingly difficult for city governments to provide efficient, effective, and timely services. For this reason, the concept of smart cities, sustainability, more efficient use of Natural Resources, promote greener environment and improving the quality of life of urban residents, such as very important issues, especially in the agenda of the central and local governments has been one of the leading issues. Nowadays, one of the most important municipal services is the waste collection service. Waste collection service, which may pose a problem for public health because of both environmental impacts and lack of timely and effective service, has currently been maintained using traditional methods. It is thought that the waste collection service maintained with traditional methods should be replaced with an innovative method in many topics such as cost, environmental pollution, energy use and greenhouse gas emission, which are inefficient.In this study, an application was developed based on the waste management proposal for Smart Cities, and the main expectations from this application are sustainability in natural resources, reducing environmental pollution, conducting waste collection activities with lower costs, and improving the quality of life of people living in the city. On the other hand, the positive impact of the outputs of the proposed system on the decision-making processes of local governments was also revealed.“akillisehirler.live”website was built for providing service to proposed smart waste management and journey of the data obtained from the sensors to the central database was explained step-by-step." . In the study, problems related to domestic waste management operations were recorded with field studies conducted in Besiktas Municipality of Istanbul province. The records were then analyzed and the comparative benefits with traditional waste collection operations were revealed thanks to the newly planned infrastructure equipped with sensors and ingenuity. In this study, an ultrasonic sensor was used because the main issue in waste management is the occupancy of the waste unit. Lora modulation and LoRaWAN protocol operating at 868 MHz radio frequency, which are advantageous compared to many wireless communication technologies in terms of installation, maintenance and repair, energy requirement and cost, was used in field applications with an innovative approach.