Ebeveyn stilleri, siyasal toplumsallaşma, liderlik, kişilik ve oy verme davranışı arasındaki ilişkiler
The relationship between parenting styles, political socialization, leadership, personality and voting behavior
- Tez No: 610781
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn stilleri, siyasal toplumsallaşma, liderlik, kişilik ve oy verme davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Ayrıca oy verme davranışıyla ilgili bir modelin ortaya konulması da araştırmanın amaçların arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda, İstanbul'da üniversite eğitimine devam eden 266 kadın 127 erkek öğrenci olmak üzere toplam 393 katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılara demografik soru formunun yanı sıra Siyasi Parti Kimlik Gücü Ölçeği, Siyasi Lider Değerlendirme Ölçeği, Siyasal Toplumsallaşma Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği ve Türk Kültüründe Geliştirilmiş Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadaki bulgular, siyasi parti kimlik gücü ile ilişki odaklı liderlik arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin alt boyutlarından olan duygusal tutarsızlığın düzenleyici role sahip olduğunu göstermiştir. Yine siyasi parti kimlik gücü ile görev odaklı liderlik arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin alt boyutlarında olan deneyime açıklığın ve uyumluluğun düzenleyici role sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca her bir liderlik stili için modeller test edilmiştir. Sonuç olarak, karizmatik ve ilişki odaklı lider tercihlerini ebeveyn stilleri, kişilik özellikleri ve siyasal toplumsallaşma değişkenleriyle açıklayan iki farklı model önerisinde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between parental styles, political socialization, leadership, personality and voting behavior. It is also among the objectives of the present study to test a model of voting behavior. For this purpose, the sample of this study was composed of 393 students, 266 female and 127 male students. In addition to the demographic questionnaire, the participants were applied Political Party Identity Scale, Political Leader Assessment Scale, Political Socialization Scale, Parental Attitude Scale and Basic Personality Traits Inventory. The findings of the study showed that neuroticism, which is one of the sub-dimensions of personality traits, has a moderation role in the relationship between political party identity and relationship-oriented leadership. It was also found that openness and agreeableness, sub-dimensions of personality traits, have a moderator role in the relationships between political party identity and task-oriented leadership. Models were also tested for each leadership style. As a result, two different models were suggested to explain charismatic leadership and relationship-oriented leadership with parental styles, personality traits and political socialization variables. The research findings have been discussed in the light of related literature.