Afganistan hükümet modeli
Afghanistan government model
- Tez No: 610782
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Afganistan bulunduğu konum itibariyle çok eski dönemlerden bu yana birçok istila olayına tanıklık etmiş, orduların geçiş güzergâhlarında önemli bir yer teşkil etmiştir. Afganistan toprakları üzerinde, birçok farklı dil, din ve ırka ait izlere rastlamak mümkündür. Afganistan'ın genel olarak Avrupa, Doğu ve Batı Asya kültürlerinin etkisinde kaldığı görülmektedir. Bu etki yalnızca halkın yaşayış biçimiyle sınırlı kalmamış ülkenin siyasal sisteminde de tarihsel süreç içerisinde ciddi anlamda hissedilmiştir. Siyasi sistem konusunda, özellikle seçimlerin yapılış şekli ve ülkede geçerli olan oy sistemi önem teşkil etmektedir. Buna ek olarak yasama, yürütme ve yargı organlarının birbirlerinden bağımsız bir biçimde hareket edebilmeleri, günümüzdeki demokrasi anlayışının temel ögelerindendir. Bu araştırmada da Afganistan'ın siyasal yapısı ve işleyişi detaylı bir biçimde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has witnessed many invasions since its ancient times due to its location and it was an important position for the transition routes of armies. It is possible to encounter traces of many different languages, religions, and races on the territory of Afghanistan. Afghanistan appears to have been influenced by European, East and West Asian cultures in general. This effect was not limited to the way the people lived there, and it was felt in the political process of the country seriously in the historical process. Regarding the political system, especially the way the elections are held and the voting system in the country are important. Also, the ability of the legislative, executive and judicial bodies to act independently of each other is an essential element of the understanding of democracy in our age. And in this study, the political structure of Afghanistan and its functioning are tried to be discussed in detail.