Ticari saflıkta 5XXX ve 7XXX serisi alüminyum alaşımlarının lazer kaynağında kaynak değişkenlerinin kaynaklı birleştirmenin mekanik ve metalurjik özellikleri üzerine etkisi
The effect of aluminium alloys with serial no. 5XXX and 7XXX in commercial purity, on the mechanical and metallurgical specifications of weld variables for laser weld
- Tez No: 610873
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüksek dayanımlı alüminyum alaşımlı hafif malzemelerin kullanımları, özellikle ulaşım sektöründe lazer teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak önem kazanmaktadır. 5XXX - 7XXX serileri gibi Alüminyum alaşımlı yüksek dayanımlı metallerin lazer kaynak kabiliyeti üzerine bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir. Tez çalışması alüminyum metallerin lazer kaynağı konulu bilimsel çalışmalara katkı sağlamaktadır. Çalışmada; 5XXX ve 7XXX serilerinden hazırlanan çok sayıdaki kör kaynak ve alın bağlantılı lazer kaynaklı numunelerin, makro ve mikro görüntüleri incelenmiştir ve sertlik ölçümleri değerlendirilmiştir. Ana malzemelerin ve lazer kaynak malzemelerin kimyasal analizleri kıyaslanmıştır. Sonuçlar, örnek şekiller ve tablo değerleri ile tez içinde gösterilip yorumlanmıştır. Uygun parametre seçimleri ile kabul edilebilir kalitede alın kaynak bağlantılar elde edilmiştir. Ana malzemeler ile kaynak malzemelerin sertlik değerleri ve kimyasal analizlerin birbirine yakın tespit, teyit edilmiştir. Bu önemli beklenen bulgu, yüksek alaşımlı alüminyum metallerin lazer kaynak yöntemi ile güvenli şekilde birleştirileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The usage of high-strength aluminum alloy lightweight materials are particularly important in the transport sector in parallel with advances in laser technology. Scientific researches continue on the laser welding ability of aluminum alloy high strength metals such as 5XXX - 7XXX series. The thesis contributes to scientific studies on laser welding of aluminum metals. In this study; Macro and micro images of the 5XXX and 7XXX series of a great number of blind welded and butt joint laser welded samples were examined and hardness measurements were evaluated. Chemical analyzes of the main materials and laser welding materials were compared. The results are shown and interpreted in the thesis with sample figures and table values. Acceptable quality butt weld connections have been obtained with using appropriate parameter selections. The hardness values of the main materials and welding materials were close to each other. In addition, chemical analyzes of the main materials and welding materials were also found to be close to each other. This important and expected finding indicates that high alloyed aluminum metals can be safely bonded by laser welding.