The Life of Köprülü Fazıl Mustafa Paşa and his grand vizierate
Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın hayatı ve vezirliği
  1. Tez No: 61088
  2. Yazar: FEHMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın konusu 16. yüzyılın ikinci yarısında ve daha sonraki dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu' na devlet adamı yetiştiren meşhur Köprülü ailesinden Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın hayatı ve sadrazamlık dönemidir. Bu çalışmanın amacı Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın hayatı ve sadrazamlık döneminde yaptığı faaliyetleri açıklığa kavuşturmaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fazıl Mustafa Paşa'nın biyografisi anlatılmıştır. Bu bölümde Fazıl Mustafa Paşa'nın çocukluk yılları, aldığı eğitim ve sadrazam oluncaya kadar yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, sadrazam olmadan önceki hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Sadrazam olduktan sonra Avusturya'ya karşı yaptığı sefer hazırlıkları anlatılmıştır. Yine bu bölümde Yeniçeriler ile Timarlı Sipahilerin durumu, uzak eyalet askerleri ile olan ilişkiler, donanmanın durumu ve Avusturya'ya karşı yapılan iki sefer anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise gayri müslim tebaa ile ilişkiler, cizye reformu, para ve narh politikası ile mukataa ve iltizam sistemindeki gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the life and the grand vizierate period of Köprülü Fazıl Mustafa Pasha who belonged to eminent Köprülü family that provided many statesmen for the Ottoman Empire in the second half of the sixteenth century and in later periods. The purpose of this study was to illuminate the life of Köprülü Fazıl Mustafa Pasha and his activities during the period of his grand vizierate. This thesis consists of three chapters. The first chapter is the biography of Fazıl Mustafa Pasha. The childhood years, the education and the activities of Fazıl Mustafa Pasha before his grand vizierate were mentioned in this chapter. The second chapter is about the period of grand vizierate, his military activities during this period and the Austria campaigns. In this chapter the approach of Fazıl Mustafa Pasha to the non muslim after he jas appointed to grand vizierate. After wards it was given information about all kind of his preparations for Austrian campaign in the consequent chapters the first and the second expeditions were tried to clarify. The third chapter is about the economic policy in the period grand vizierate of Fazıl Mustafa Pasha and dhe economic reforms of Fazıl Mustafa Pasha Lastly some reforms which were applied in his grand vizierate such as cizye, reform and monetary and narh transaction were mentioned and also were mentioned mukataas and tax farm system.