Consumption, income and interest rates: An emprical investigation for Turkey
Tüketim, gelir ve faiz oranları: Türkiye için sayısal bir araştırma
  1. Tez No: 61089
  2. Yazar: OGÜN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Tüketim, Gelir ve Faiz Oranlan: Türkiye İçin Sayısal Bir Araştırma Ogün Akçin Bu çalışmada, sürekli gelir hipotezinin Türkiye için geçerli olup olmadığı, sürekli gelir hipotezinide içine alan daha genel bir model yardımıyla incelenmiştir. Bulgular sürekli gelir hipotezi yaklaşımının Türkiye için geçerli olmadığı yönündedir. Çalışma sonucunda, gelirin yaklaşık %40'ını alan kesimin, gelirindeki değişmenin kalıcı olup olmadığım göz önünde bulundurmadan, elde ettiği gelirin tümünü harcadığı ortaya çıkmıştır. Sürekli gelir hipotezi yaklaşımının geçerli olmadığı yönündeki bu bulgu reel faiz oranlarındaki değişme veya tüketicilerin fayda fonksiyonlannda mal ve hizmet tüketiminin, dayanıklı tüketim malı stoku veya devletin mal ve hizmetlerle ilgili nihai tüketim harcamalarıyla aynştınlamamasryla açıklanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumption, Income and Interest Rates: An Empirical Investigation for Turkey by Ogün Akçin This study examines the validity of the permanent income hypothesis (PIH) with aggregate Turkish data by using a more general model which nests the PIH. The results present evidence against PIH for Turkey and that approximately 40 per cent of income goes to individuals who consume their current income rather than their permanent income This finding that is unfavorable to the PIH cannot be explained by changes in real interest rate, or by nonseparabilities in the consumer's utility function. IV