Özel kesim tasarruf sorunu ve Türkiye için ampirik bir araştırma
Private sector saving problem and an empirical research forTurkey
- Tez No: 587759
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda artan tasarruf açığı, Türkiye'de tasarruf oranlarını belirleyen etmenlerin araştırılmasını ve bu yönde politika geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında, toplam tasarruflar içerisinde kamu tasarrufu hariç tutularak özel tasarrufları etkileyen etmenler incelenmektedir. Türkiye özelinde gerçekleştirilen araştırmada, 1975-2014 yılları arasındaki yıllık veriler kullanılmıştır. Bulgular, Türkiye'de özel tasarruf oranları üzerinde gelir ve faiz oranının etkili olduğuna işaret etmektedir. Çalışmada gelir düzeyinin ve faiz oranının Türkiye'de özel tasarruflar ile pozitif ilişkili olduğu, M2 para arzının ise ilişkisinin belirsiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Gelir ile özel tasarruflar arasındaki ilişki literatürdeki çalışmalara uyumlu şekilde belirlenmiştir. Reel faizin etkisi ise çalışmalarda farklı yorumlanmış, genellikle etkisinin belirsiz olduğu gözlemlenmiştir. Reel faizlerdeki azalmanın hane halkı kredi maliyetlerini azaltması sebebiyle, borçlanma talebinin ve bunun sonucunda tüketimin artması söz konusu olabilecektir. Diğer taraftan, varlıkların reel değerinde azalış olması sebebiyle bireyler daha fazla tasarruf yapmaya yönelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Decreasing savings in recent years has made it necessary to investigate the factors that determine saving rates in Turkey and to develop policy in this direction. In this thesis, factors affecting private savings will be questioned, except for public savings within total savings. Annual data from Turkey between 1975 and 2014 were utilized. As a result, it has been determined that income and interest rates have an effect on private saving rates in Turkey. In the study, the level of income and the interest rate are positively related to the private savings in Turkey, while the relation with M2 money supply is uncertain. The relationship between income and private savings is determined in coherent by with the studies in the literature. The effect of the real interest rate was interpreted differently in the studies, and it was observed that there is generally an ambiguous effect. As the decline in real interest rates reduces the household loan costs, there may be an increase in demand for borrowing and consequently the consumption. On the other hand, because of the decline in the real value of their assets, individuals may be looking to save more.