ABD esnek çalışma düzenlemelerinden hareketle Türk Kamu Yönetimi için bir model önerisi
A model proposal for Turkish Public Administration based on USA flexible working arrangements
- Tez No: 610892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yıllarda dünya genelinde gerek özel sektörde gerek kamu sektöründe çalışanların ihtiyaçlarının ve verimliliklerinin daha fazla önem kazanması beraberinde esnek çalışma düzenlemelerine olan alakayı da arttırmıştır. Çalışanlara çalışma zamanı ve mekanı açısından esneklik sağlayarak iş-kişisel-aile yaşam dengesini kurmaya yardımcı olan esnek çalışma düzenlemeleri hem işverenlerce hem de çalışanlarca artan bir şekilde çok daha benimsenir hale gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)' nde çalışma hayatının bir parçası konumunda olan bu düzenlemeler Türkiye'de de yavaş yavaş uygulama alanı bulmaktadır. Türk kamu yönetiminde bu konu özelinde başta 6111 sayılı Kanunla olmak üzere bir takım yasal düzenlemeler yapılmıştır. Fakat esnek çalışma düzenlemelerinin uygulanması aşamasında istenilen noktaya ulaşılamamıştır. Bu çalışmamızın amacı da yapılan yasal düzenlemelerde göz önünde bulundurularak Türk kamu yönetiminde uygulanabilecek bir model önerisi getirebilmektir. Bu model önerisi de ABD de uygulanan esnek çalışma düzenlemelerinden hareketle yapılmaya çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
In recent years, the needs and productivity of both the private sector and the public sector have gained more importance and this has increased the relevance of flexible working arrangements. Flexible work arrangements, which help establish the work-personal-family life balance by providing flexibility in terms of working time and space, have become increasingly adopted by both employers and employees. United States of America (USA) 's regulations in this part of the position of working life, which is gradually finding applications in Turkey. In the Turkish public administration, a number of legal arrangements have been made, in particular with the Law No. 6111. However, the desired point could not be reached during the implementation of flexible working arrangements. The aim of this study is to propose a model that can be applied in Turkish public administration by considering the legal regulations. This model proposal will be tried to be based on flexible working arrangements in USA.