Mikrodalgalı vakum ortamında malzemelerin kuruma davranışlarının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of drying materials in microwave assisted vacuum medium
  1. Tez No: 610914
  2. Yazar: CEMAL TABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, mikrodalga kurutmanın, vakum destekli ve vakum desteksiz durumları incelenmiştir. Yapılan deneylerde vakumlu ve vakumsuz ortamda, farklı mikrodalga gücü için patatesin kuruma eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen eğriler ile vakumun ve mikrodalga gücünün kurutma hızı üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca Comsol Multiphysics paket programı ile vakumlu ortamda ki kuruma davranışı mekanistik model yaklaşımı kullanılarak modellenmiştir. Malzeme içindeki hız dağılımı, basınç dağılımı, sıcaklık dağılımı gibi normalde deney sırasında elde edilemeyecek veriler sayısal analizler yolu ile elde edilmiştir. Deney ve analiz sonuçları karşılaştırılmış, mekanistik modelin avantaj ve dezavantajları üzerine yorumlar yapılarak gelecek çalışmalar için temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, vacuum-assisted and non vacuum-assisted states of microwave drying were investigated. Through the experiments made, drying curves of potatoes were obtained for different microwave power in vacuum and non-vacuum environment. The effects of vacuum level and microwave power on drying rate were investigated with the obtained curves. In addition, drying characteristic in vacuum environment was modeled by using the mechanistic model approach with Comsol Multiphysics package program. Datas, such as velocity distribution, pressure distribution, temperature distribution in the material which can not be normally obtained during the experiment were obtained by numerical analysis. Experimental and analysis results were compared each other and assessment were made on the advantages and disadvantages of the mechanistic model and formed the basis for further studies.