Yeniden işlevlendirilen endüstri mirası yapılarında heyecan ve memnuniyet faktörleri: Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası örneği
Excitement and satisfaction factors in re-use of industrial heritage structures: Example of Cibali Tobacco and Cigarette Factory
  1. Tez No: 610915
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişen ve ilerleyen teknolojiyle beraber zamanla özgün işlevini kaybederek kullanılamayan endüstri mirası yapıları yeniden işlevlendirilerek tekrar kent yaşamına kazandırılmaktadır. Çalışmada, tütün ve sigara fabrikasının eğitim kurumuna dönüştürülerek yeniden kullanıldığı Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası örneği seçilmiştir. Bu doğrultuda öncelikle algı, algısal süreç, tarihi mekân, yeniden işlevlendirme, endüstri mirası kavramları incelenmiştir. Bu kavramlar üzerinden ise fabrikanın geçmiş kullanımı, restorasyon süreci ve üniversitenin mevcut mekânsal organizasyonu üzerinden tespitler yapılarak“işlev, strüktür, malzeme, cephe, makineler”bileşenleri üzerinden tarihsel ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanma derecesine göre“tarihi, tarihi niteliği sınırlı olan ve tarihe öykünen”başlıklarında 6 adet mekân belirlenmiştir. Alan çalışması kapsamında ise tarihsel mekânların heyecan ve memnuniyet yaratması bağlamında kullanıcı algıları değerlendirilmiştir. Buna göre mekânın heyecan yaratmasının; 'mekânın nitelikleri, geçmiş deneyimler ve kişinin anlık durumu' üzerinden; kullanım memnuniyetinin ise 'kullanım konforu, görsel zenginlik ve teknik konfor' üzerinden değerlendirildiği 6 adet soru, üniversitedeki mimarlık öğrencileri ve mimarlık bölümü dışındaki diğer öğrencilere yöneltilmiştir. Yapılan görüşmelerden alınan cevaplarda; mekânın tarihi, sınırlı tarihi ve tarihe öykünen olması durumlarında oluşan heyecan ve memnuniyet değerlendirme farklılıkları ve olası nedenleri ile mimar ve mimar olmayan öğrencilerin verdiği cevaplardaki değerlendirme farklılıkları ve benzerlikleri saptanmıştır. Genel izlenimler ve yorumlar çerçevesinde tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın, yeniden kullanıma adapte edilecek endüstri mirası yapılarındaki mekânlarda tarihsel ve kültürel sürdürebilirliği sağlamak adına yapılması gerekenler için yol gösterici bir çalışma olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage structures that lose their original functionality due to developing and advancing technology are refunctionalized and brought back to the city life. In this study, Cibali Tobacco Factory, which was turned from a factory into an educational institution, was chosen. Initially, the concepts of perception, perceptual process, historical space, refunctionalization and industrial heritage were examined. On the basis of these concepts, some points were made about the past usage of the factory, the restoration process and the existing spatial organization and accordingly, 6 places were chosen. As a result of observing the history and the capability of cultural sustainability of these places using the components“function, structure, material, facade and machinery”, these places were labelled as“historical, limited history and imitational history”. Within the scope of the field study, user perceptions were evaluated in terms of excitement and satisfaction of the historical places. In total, 6 questions were asked to the students from department of architecture and from other departments. In the part related to excitement towards the places, the questions were based on the quality of the places, the past experiences and the feeling at that particular moment while in the part related to the students' satisfaction, the questions were based on using the place comfortably, visual richness, and technical comfort of the place. After the evaluation of the answers given by the students from department of architecture and from other departments, some differences and similarities were seen in terms of excitement and satisfaction.Within the framework of general impressions and comments, suggestions were made for the reuse of historical buildings. On the other hand, the study is intended to be a guide for what needs to be done in order to ensure historical and cultural sustainability for refunctionalizing the industrial heritage structures.