Farklı azot dozlarının bazı mısır çeşitlerinde (zea mays L.) kök gelişimine ve tane verimine etkisi
The Effect of different nitrogen dosages on the root development and grain yield in some corn (zea mays L.) varieties
- Tez No: 88045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI AZOT DOZLARININ BAZI MISIR ÇEŞİTLERİNDE (Zea mays L.) KÖK GELİŞİMİNE VE TANE VERİMİNE ETKİSİ KADRİ ŞENTÜRK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Ahmet Can ÜLGER Yıl : 1999, Sayfa : 77 Jüri : Doç. Dr. Ahmet Can ÜLGER Üye : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Üye : Doç. Dr. Hayriye İBRİKÇİ Farklı azot dozlarının bazı mısır çeşitlerinde (Zea mays L.) kök gelişimine ve tane verimine etkisinin araştırıldığı deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Verim ve bazı tarımsal özellikler yönünden ana ürün mısır yetiştirme periyodunda oluşacak farklılıklar incelenmiştir. Ana ürün koşullarında en yüksek tane verimi 1222.3-729.3 kg/da arasında değişmektedir. En yüksek tane verimi 1222.3 kg/da ile 30 kg N/da dozunda P.3163 çeşidinden, en düşük tane verimi ise 729.3 kg/da ile 0 kg N/da azot dozunda LG.2777 çeşidinden elde edilmiştir. Dekara protein verimi içinde aynı durum söz konusudur. En yüksek dekara protein verimi 80.62 kg/da ile 30 kg N/da dozunda DK.743 çeşidinden, en düşük dekara protein verimi ise 42.24 kg/da ile 0 kg N/da dozunda LG.2777 çeşidinden elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır, Azot, Kök gelişimi, Protein verimi ve Tane verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC THESIS THE EFFECT OF DIFFERENT NITROGEN DOSAGES ON THE ROOT DEVELOPMENT AND GRAIN YIELD IN SOME CORN {Zea mays L.) VARIETIES KADRİ ŞENTÜRK DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisior : Doç. Dr. Ahmet Can ÜLGER Year : 1999, Page : 77 Jury : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Jury : Doç. Dr. Hayriye İBRİKÇİ This study was conducted to determine the effect of different nitrogen rates on the root development and grain yield in some corn (Zea mays L.) varieties. The study was designed in split plot with three replications as a main crop maize. The grain yield was between 1222.3 kg/da -729.3 kg/da in main crop condition. The highest grain yield (1222.3 kg/da) was obtained from P.3163 corn variety by the treatment of 30 kg N/da nitrogen. The lowest grain yield (729.3 kg/da) was observed on LG.2777 variety without any fertilization. Some results were also observed for protein content. While the highest protein content was found in DK.743 corn variety with the 80.62 kg/da by 30 treatment, the lowest content (42.24 kg/da) obtained from LG. 2777 variety with 0 kg/da nitrogen application. Key Words : Maize, Nitrogen, Root development, Protein yield and Grain yield II