Mini bilgisayarların ortaokullarda bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde kullanılması: Hibrit bilişim sınıfı örneği
Use of mini computers for information technologies and software lessons at middle schools: Example of hybrit it class
  1. Tez No: 610934
  2. Yazar: BURAK ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN AYVAZ REİS, DOÇ. DR. SERHAT BAHADIR KERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma; uzun yıllar bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinin işlenişinde, bilişim eğitimi ortamının öneminin; eksikliği yaşanarak hissedildiği bir sürecin neticesinde yeşermiştir. Bir eksiği giderebilme ihtiyacı ile uzun denebilecek bir süreç içerisinde geliştirilerek ortaya konulabilmiştir. Ülkemizde üst yönetimce bilişim teknolojilerine yüksek düzeyde önem verilmesine rağmen bu konudaki eğitimin sistematiğinde; eğitim ortamının ve materyallerinin hızla gelişen ve hızlı eskiten teknolojik atılımlar karşısında gerekli ölçüde sağlanabilmesi ihtiyacı önemli bir gerçektir. Bu ihtiyaçtan hareketle en düşük maliyetle en verimli olanı sağlamak düşüncesiyle bu çalışma şekillenmiştir. Öğrencilerimizin fırsat eşitliğini yakalayabilmeleri; gelişen çağa ayak uyduran eğitim ortamlarının hizmetlerine sunulması ile sağlanabilecektir. Bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinde çağın gereksinimlerine cevap verebilen verimin alınabilmesi amacıyla Hibrit Bilişim Sınıfı tasarlanmış, geliştirilmiş, uygulanmış ve çalışma bu modelin hayata geçiş süreci üzerinden inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study made available after long years of teaching information technologies and programming modules where lack of computing classes signified importance of education environment. It was developed in an extensive period of time to address this shortcoming experienced first hand. Despite the high importance given to information technologies by government in Turkey, education system should also be addressed in a way that computing class environments and materials are provided at the required level by government in this era of technological breakthroughs. This paper proposes a model which it believes to be the most efficient low-cost option available. Equal opportunity for our students will be only possible by serving them education environments developing modern age has to offer. Hybrid IT class has been designed for Information technology and programming modules to respond our age's requirements. This study is based on application phase of the project.