Federico Gravina'nın 'Descripción de Constantinopla' adlı yapıtında dönemin İstanbul'u
İstanbul of the period in 'Descripción de Constantinopla' by Federico Gravina
- Tez No: 610975
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Bibliyografya, Tarih, Western Linguistics and Literature, Bibliography, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada XVIII. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu ve İspanya Krallığı arasındaki ikili ilişkiler ışığında İspanyol Deniz Kuvvetleri'nin on ikinci komutanı olan Federico Gravina'nın yaşamı ve 1788 yılında gerçekleştirdiği Türkiye görevi incelenmiştir. Bu görev sonucunda Gravina'nın İspanyolca olarak kaleme almış olduğu notlarından oluşan ve José María Sánchez Molledo'nun editörlüğünü üstlendiği Descripción de Constantinopla adlı eserinden ve eserde geçen anlatımlar aktarılmaya çalışılmıştır. İstanbul'un Anlatımı adıyla Yıldız Ersoy Canpolat tarafından Türkçeye çevrilen eserde Sánchez Molledo'nun ön sözüyle Osmanlı İmparatorluğu, XVIII. yüzyıl ikili ilişkileri, Gravina'nın kısa hayatı ve Türkiye yolculuğuna giriş yapıldıktan sonra Gravina'nın Madrit'te yer alan İspanya Kraliyet Sarayı Kitaplığında bulunan 162 folyo ve 6 bölümden oluşan notlarına geçilmektedir. Bu çalışmada, XVIII. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu tarihi, XVIII. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu – İspanya Krallığı ilişkileri, 1782 yılında imzalanan antlaşma, Federico Gravina'nın kısa yaşamı, İstanbul'un Anlatımı adlı eserin ayrıntılı analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of 12nd Admiral of the Spanish Fleet Federico Gravina and his mission to Turkey were examined in the light of bilateral relations between the Ottoman Empire and the Kingdom of Spain. It is tried to convey the narratives in the book and the Descripción de Constantinopla, which was composed of the notes written by Gravina in Spanish as a result of his task and edited by José María Sánchez Molledo. In the book which was translated into Turkish under the name of İstanbul'un Anlatım by Yıldız Ersoy Canpolat, after the introduction of Sánchez Molledo with the Ottoman Empire, the bilateral relations of XVIII. century, Gravina's life in short and his mission to Turkey, it is passed to the notes of Gravina consisting of 162 leaves and 6 sections located at the Library of the Royal Palace in Madrid. In this study, XVIII century Ottoman Empire history, relations of XVIII. century of the Ottoman Empire - Kingdom of Spain, the treaty signed in 1782, the short life of Federico Gravina and a detailed analysis of İstanbul'un Anlatımı are included.