Hector Berlioz'un 'Le Carnaval Romain (Op.9)' adlı Uvertürü'nün müzikal analiz ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Examination of Hector Berlioz's Overture 'Le Carnaval Romain (Op.9)' in terms of musical analiysis and orchestral conducting techniques
  1. Tez No: 610979
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KARAKİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu Yüksel Lisans Sanat Çalışması Raporunda Hector Berlioz'un“Le Carnaval Romain (op.9)”Uvertürü'nün müzikal analizi yapılarak orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmiştir. Bu Yüksek Lisans sanat raporu çalışmasında Hector Berlioz'un“Le Carnaval Romain (op.9)”Uvertürü'nün müzikal analizi yapılarak orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmiştir. Çalışmaya Betimsel Araştırma ve Tarama Yöntemi temel oluşturmuştur. Berlioz'un hayatı ve sanatsal kişiliği incelenmiş, sanatına etki eden faktörler ve müziği ile ilgili bilgiler aktarılmıştır.“Le Carnaval Romain”Uvertürünün müzikal analizi yapılmış ve orketra şefliği teknikleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a Master's Study Report which I examine in terms of form analysis and selected orchestral conducting techniques of overture of Le Carnaval Romain (op.9) by Hector Berlioz. It is mentioned the importance and place of Berlioz in his life with starting from the birth of the overture form; Berlioz's artistic life and datails in composition techniques, the historical dimension of the process he composed, and the data he was influenced. Especially in order to create a Trukish resource that the orchestra conductors can benefit from, there are ideas in terms of stokes and musical interpretation that the orchestra conductor and performers shoul be careful while rehearsing the work after form analysis.