Ankilozan spondilit hastalarında ağrı düzeyi ve ağrı ile baş etmede kullandıkları yöntemlerin belirlenmesi
Determination of pain level and coping methods in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 611005
  2. Yazar: BAŞAK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEFTUN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Ankilozan Spondilit hastalarında ağrı düzeyi ve ağrı ile baş etmede kullandıkları yöntemlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte, kesitsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Nisan 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Ankilozan Spondilit Hasta Derneği (ASHAD)'nin sosyal medya sayfasına giriş yapmış ve anketi doldurmuş toplam 274 hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket Formu”ve“Vizuel Analog Skala”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan 274 hastanın %40,5 (n=111)'i kadın, %59,5 (n=163)'i erkektir. Hastaların yaşları 20 ile 64 arasında değişmekte olup, yaş ortalama 35,81±6,21 yıldır. Hastaların %60,8 (n=149)'nin fiziksel terapiler içerisinde egzersizi, %59,3 (n=83)'ünün bilişsel-davranışçı terapiler içerisinde dua etmeyi, %60,9 (n=53)'nun diğer terapiler içinde bitkisel tedavileri seçtikleri saptandı. Hastaların bireysel özellikleri ile seçtikleri non-farmakolojik yöntemler arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Hastaların ağrı ile baş etmede kullandıkları yöntemlere göre ağrı ortalamaları arasında fark olmadığı bulundu (p>0,05). Sonuç olarak, hemşirelik eğitim müfredatında ve hizmet içi eğitim programlarında, ağrı yönetiminde kullanılan non-farmakolojik yöntemlere yer verilmesinin ve bu konuda bilimsel çalışmalar yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study is a descriptive, cross-sectional study that enables the determination of pain level and the methods used to cope with pain in outpatients with ankylosing spondylitis. The sample of the study consisted of a total of 274 patients who entered the social media page of Ankylosing Spondylitis Patient Association between April 2018 and June 2019 and completed the questionnaire. The data of the study was collected by using“Questionnaire Form”and“Visual Analog Scale”developed by the researcher. Of the 274 patients included in the study, 40,5% (n = 111) were female and 59,5% (n = 163) were male. The ages of the patients ranged from 20 to 64 years, with a mean age of 35.81 ± 6.21 years. 60,8% (n = 149) of the patients chose exercise in physical therapies, 59,3% (n = 83) preferred praying in cognitive-behavioral therapies, 60,9% (n = 53) preferred herbal treatments in other therapies. There was no significant difference between the individual characteristics and the non-pharmacological methods of the patients (p>0,05). There was no difference between the mean pain levels according to the methods used to cope with pain (p>0,05). As a result, it is thought to be useful to include non-pharmacological methods used in pain management and to make scientific studies in nursing education curriculum and in-service training programs.