İzmir İl merkezinde Aile Sağlığı merkezlerine başvuran kronik obstruktif akciğer hastalığı olan hastaların tedavilerinin 'kronik obstruktif akciğer hastalığı birleşik değerlendirme sistemi'ne uygunluğunun saptanması
Detection of the adherence of the treatments to 'combined chronic obstructive pulmonary disease assessment system' of patients presenting with chronic obstructive pulmonary disease to primary care clinics in izmir province
  1. Tez No: 611006
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN MEVSİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç KOAH yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Türkiye'de KOAH prevalansı 40 yaş üstü bireylerde %19 olarak bulunmuştur. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD); tüm dünyada KOAH'ın tanı, değerlendirme, tedavisine yönelik yaklaşımları belirlemek için oluşturulmuş uluslararası bir kuruluştur. GOLD 2011 yılından itibaren semptomlar, yaşam kalitesi, alevlenme sıklığını dikkate alan“Birleşik Değerlendirme Sistemi”ni önermektedir. Birleşik Değerlendirme Sistemi, hastalık şiddetini, gelecekteki riskleri (alevlenmeler, hastaneye yatış, ölüm) belirlemeyi amaçlamaktadır. Rehberlere uygun tedavi özellikle hastalık kontrolü açısından önemlidir ve spirometrik değerlerde iyileşme, tedavi maliyetinde azalma, mortalitede azalma gözlenebilir. Rehberlere uyum konusunda pek çok ülkede ve Türkiye'de ciddi sorunlar vardır ve hastaların %45-62'si, GOLD evresine göre uygunsuz tedavi almaktadır. Çalışmanın amacı, İzmir il merkezinde seçili ASM'lere başvuran KOAH hastalarının, tedavilerinin 'KOAH Birleşik Değerlendirme Sistemi' ne uygunluk durumunu saptamaktır. Yöntem Kesitsel analitik olarak yapılan çalışmamızda evreni İzmir ili merkez ilçelerindeki aile hekimliği birimlerine kayıtlı 18 yaş ve üzeri KOAH tanılı kişiler oluşturmaktadır. Toplamda 400 hastaya ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmada sosyo-demografik veri formu, mMRC dispne skoru ve CAT KOAH değerlendirme testi kullanışmıştır. Katılımcılara ASM'ye başvuruları sırasında veya telefonla ulaşılarak anket formu uygulanmıştır. Bulgular Katılımcıların %34' ü kadın, %65,4' ü erkektir. Yaş ortalaması 60,07±12,81' dir ve katılımcıların %84,6'sı evlidir. Katılımcıların %47'si ilköğretim mezunudur ve %38,5'i çalışmayan/emekli gruptan oluşmaktadır. %56,6'sının ek kronik hastalığı vardır ve %52,2'si ek ilaç kullanmaktadır. Katılımcıların %28'i hala sigara içmekte, %42,9'u sigarayı bırakmıştır. Paket/yıl ortalaması 41,25±25,54' tür. Tanı aldıkları yıl ortalaması 8,16±7,64 semptomlarının yıl ortalaması 9,74±8,15 olarak bulunmuştur. %86,8'i göğüs hastalıkları uzmanı (GHU) tarafından tanı almıştır ve %90,7'sine GHU tarafından tedavi başlanmıştır. Katılımcıların %65,9'u izlem için GHU, %17,6'sı aile hekimine (AH) başvurmaktadır. %48,9'u 3 ayda bir AH'ye başvurmaktadır. Son 1 yıl içinde %35,2'si alevlenme geçirmiştir, %83'ü düşük alevlenme riskine sahiptir ve %11,5'inin hastaneye yatışı olmuştur. Katılımcıların mMRC puan ortalama 1,57'dir ve %55'i düşük mMRC puanına sahiptir. CAT puan ortalaması 12,5'tir ve %55'i düşük CAT puanına sahiptir. GOLD gruplama sistemine göre katılımcıların %54'ü A grubu, %29'u B grubu, %2'si C grubu, %15'i D grubudur. GOLD' a göre katılımcının %30,2'si uygun tedavi almaktadır. %35,2'si alması gereken tedaviyi eksik almakta ya da alamamakta, %34,6'sı ise fazla tedavi almaktadır. Sonuç KOAH hastalarının tedavilerinin BİRLEŞİK DEĞERLENDİRME SİSTEMİ'ne uygunluğu düşük düzeydedir. Uygun tedavi almayan hastaların yarısı yetersiz tedavi alırken, diğer yarısı da gereğinden fazla KOAH ilacı kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective COPD is a common, preventable and curable disease. The prevalence of COPD in individuals over the age of 40 in Turkey were found to be 19%. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD); is an international organization established to determine the approaches to the diagnosis, evaluation and treatment of COPD all over the World. Since 2011, GOLD has proposed“Combined Assessment System”which takes into account symptoms, quality of life, and frequency of exacerbations. Combined Assessment System aims to determine disease severity, future risks (exacerbations, hospitalization, death). Treatment according to guidelines is particularly important for disease control and improvement in spirometric values, reduction in treatment costs, reduction in mortality may be observed. There are serious problems with adherence to guidelines in many countries and Turkey, and 45-62% of patients receive inappropriate treatment according to the GOLD groups. The aim of this study is to detection of the adherence of the treatments to 'Combined COPD Assessment System' of patients presenting with COPD to the selected primary care clinic (PCC) in İzmir Province. Methods In our cross-sectional analytical study, all individuals with COPD diagnosed at the age of 18 and over were enrolled in PCC in the central districts of Izmir Province. It was aimed to reach 400 patients in total. Sociodemographic data form, mMRC dyspnea score and CAT COPD assessment test were used in the study. A questionnaire was applied to the participants during their application to the PCC or by telephone. Results 34% of the patients were female and 65.4% were male. The mean age was 60.07 ± 12.81 and 84.6% of the participants were married. The majority (47%) are primary school graduates and 38.5% are non-working / retired groups. 56.6% had additional chronic diseases and 52.2% were using additional medication. 28% of the participants were still smoking and 42.9% were ex-smokers. The mean package / year is 41.25 ± 25.54. The mean year of diagnosis was 8.16 ± 7.64, and the mean year of symptoms was 9.74 ± 8.15. 86.8% were diagnosed by a pulmonologist and 90.7% of them were treated by a pulmonologist. 65.9% of the participants presenting to pulmonologist for follow-up and 17.6% presenting to PCC. 48.9% presenting to PCC every 3 months. In the last year, 35.2% had exacerbation, 83% had low exacerbation risk and 11.5% had hospitalization. The mean mMRC score of the participants was 1.57 and 55% had a low mMRC score. The mean CAT score was 12.5 and 55% had a low CAT score. 54% of the participants were GOLD Group A, 29% were GOLD Group B, 2% were GOLD Group C, 15% were GOLD Group D. According to GOLD, 30.2% of the participants receive appropriate treatment. 35.2% were under-treated or not treated, and 34.6% were over-treated. Conclusion The adherence of the treatments received by COPD patients to Combined COPD Assessment System is low. Half of the patients who do not receive appropriate treatment receive inadequate treatment and the other half receive more treatment than necessary.