Aile hekimlerinin rotavirüs, HPV, meningokok aşıları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları
Knowledge level, attitude and behavior of family physician's about rotavirushpv, , meningcoccia vaccines
  1. Tez No: 611011
  2. Yazar: DUYGU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmamız aile hekimlerinin T.C Sağlık Bakanlığı rutin aşı şeması dışındaki rotavirüs, HPV, meningokok aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Toplum bağışıklanmasında aile hekimlerinin aşı uygulama kararlarına katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: : Çalışmamız 2019 Mayıs ve Temmuz ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Kahramanmaraş ilinde görev yapan Aile Hekimi uzmanları, Aile Hekimliği Bölümünde görev yapan araştırma görevlileri ve Aile Hekimi olarak görev yapan pratisyen hekimler olmak üzere toplam 377 hekim dahil edilmiştir. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak icra edilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik özelliklerin de yer aldığı, literatür taranarak hazırlanan 21 soruluk anketle birlikte sunulmuştur. Rotavirüs, meningokok, HPV ve bu mikroorganizmalar için geliştirilmiş aşılar ile ilgili 19 soru içeren likert ölçeği hekimlere uygulanmıştır. Araştırmamızda sosyo-demografik özelikler ve bağımsız değişkenler olarak yaş,cinsiyet, medeni durum, çalışılan yer ve buna göre unvan, çalışma süresi, çocuk sahibi olma durumu, çocuğuna aşı yaptırma durumu, kendine aşı yaptırma durumu, hastalarına aşı önerme durumları belirlenmiş ve sorulmuştur. Bağımlı değişkenler olarak ise aşıyı hastalarına önerme durumu ve aşının ulusal aşı takviminde yer almasının gerekliliğine inanma durumları belirlenmiş ve katılımcılara sorulmuştur. Sonuçlar derlenmiş, katılımcı hekimlerin sosyo-demografik özellikleri, bilgi düzeyleri, aşıyı kendine veya çocuklarına yaptırma durumları, aşıların ulusal aşı takviminde yer almasının gerekliliğine yönelik düşünceleri, aşıları hastalarına önerme durumları karşılaştırılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Testi veya Fisher'in Kesin Testi uygulanmıştır. En az bir değişkenin kategori sayısı ikiden fazla olan karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk Testi kullanılarak incelenmiştir. Normal dağılıma uyduğu saptanan değişken için Student T Testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uyduğu saptanan üç ve daha fazla bağımsız grup arasında Tek Yönlü ANOVA ve Post hoc çoklu karşılaştırmalarda grupların varyanlarının homojenliğine göre Tukey veya Tamhane's T2 test sonuçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about rotavirus, HPV and meningococcal vaccines which have not been included in the routine vaccination schedule of the Turkey Ministry of Health. We aimed to contribute to the positive impact of family physicians' vaccination decisions on community immunization. Material and method: Our study was conducted between May and July 2019. A total of 377 physicians including family physicians working in Kahramanmaraş city, research assistants working in family medicine department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and general practitioners working as family physicians were included in the study. Our study was conducted as a descriptive and cross-sectional study. A 15- question questionnaire including socio-demographic characteristics were prepared with literature scanning and presented to participants. The likert scale which contains 12 questions about rotavirus, meningococcia, HPV and vaccines developed for these microorganisms was applied to physicians. In our study, socio-demographic characteristics and independent variables were determined and asked about age, gender, marital status, place of work and title, working time, having a child, child's vaccination status, own vaccination status, and recommending vaccination to their patients. As dependent variables, the status of recommending the vaccine to the patients and believing that the vaccine should be included in the national vaccine calendar were determined and asked to the participants. The results were compiled and parameters like the socio-demographic characteristics of the participating physicians, their level of knowledge, the status of having the vaccine administered to themselves or their children, the opinions about the necessity of vaccines to be included in the national vaccine calendar, and the status of recommending the vaccines to their patients were compared. Chi-square test or Fisher's exact test was used to compare categorical variables. Bonferroni correction was applied in comparisons where at least one variable had more than 2 categories. The suitability of the continuous variables to the normal distribution was examined using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The Student T Test was used for the variable which was found to conform to normal distribution. Tukey or Tamhane's T2 test results were used according to the homogeneity of the variances of the groups in the One Way ANOVA and Post hoc multiple comparisons between three and more independent groups which were found to be normal distribution.