İlkokul yöneticilerine ve sınıf öğretmenlerine göre Suriyeli sığınmacı öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
According to primary school administrators and classroom teachers Syrian refugee student's problems and their solutions
  1. Tez No: 611032
  2. Yazar: GİZEM ALKALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM, DOÇ. DR. BİLGEN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Beyoğlu İlçesindeki bir devlet okulunda eğitim gören Suriyeli sığınmacı öğrencilerin yaşadıkları eğitim sorunlarını ilkokul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin görüşleri ışığında ele almaktır. Araştırmanın yürütülmesinde, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Nitel yöntemle yürütülen araştırmanın çalışma grubunu İstanbul İli Beyoğlu İlçesindeki bir ilkokulda görev yapan 12 sınıf öğretmeni ve 2 ilkokul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu oluşturulurken ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ölçüt örnekleme yöntemiyle araştırmanın amacına uygun olarak İstanbul İli Beyoğlu ilçesinde yer alan ilkokullardan en fazla Suriyeli öğrenci sayısına sahip olan okul tercih edilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kullanılan bir diğer ölçüt görüşme yapılacak olan ilkokul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin en az 4 yıl yabancı uyruklu öğrencilere eğitim vermiş olmasıdır. Araştırmada verilerin toplanmasında görüşme ve gözlem tekniği kullanılmıştır. Görüşmelerde, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda ilkokul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerine 11 soru sorulmuştur. Araştırmada, gözlem türlerinden yapılandırılmamış gözlem tekniği kullanılmış olup, katılımcı rolü bakımından katılımcı olmayan gözlemci türü tercih edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. İlkokul yöneticileri ve sınıf öğretmenleriyle yapılan görüşmeler sonunda araştırmanın alt problemlerini açıklamak amacıyla ana temalar oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin ışığında Suriyeli sığınmacı öğrencilerin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları sorun alanlarından önde gelen sorunun dil sorunu olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer sorun alanları ise, eğitimsel sorunlar, veli kaynaklı sorunlar, okul-aile işbirliğine ilişkin sorunlar ve davranışsal sorunlar şeklindedir. Çalışmada ortaya çıkan sorunların nedenleri ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri de irdelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İlkokul yöneticileri, göç, sınıf öğretmenleri, Suriyeli öğrenci, eğitim sorunları.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the problems of Syrian Refuuge students who are studying at the public school of Istanbul, Beyoğlu distsict in the light of school primary school administrators' and teachers' opinions. Case study designs were used from the research design while conducting the research. The study group of this qualitative research is 12 teachers' and 2 primary school administrators' working in the primary school in Istanbul, Beyoğlu district. While creating the study group the method of criterion sampling were used. The school with the highest number of Syrian students in Beyoğlu province was preferred. The other criterion that is used in the formation of study group is that the teachers and the primary school administrators' who are going to have an interview would have given education to foreign student at least 4 years. In the research, interview and observation techniques were used to collect data. During the interview, semi-structured interview form developed by researcher and approved by field expert was used. In the form of semi-structured interview 11 questions were asked to primary school administrators' and teachers'. In the research, unstructured observation technique was used from among observation techniques and non-participative observation type was used in terms of researchers role. While analyzing qualitative data content analysis method was applied. As a result of the interviews with primary school administrators' and teachers' main themes were created to explain the sub-problems of the research. With the help of the data obtained it was found out that the main problem of Syrian students during their education process is the language. The other problems are the educational, parental, school-family cooperation and behavioral problems. In order to examine the problems in the depths the causes of this problems and their solutions were studied. KEY WORDS: Primary school administrators',primary school teachers', Refugee, Syrian student, education problems.