Okul müdürlerinin liderlik becerilerinin örgüt performansına etkisi: Çorum ili örneği
The effects of leadership skills of headmaster on organization performance, the sample of Çorum provice
- Tez No: 611041
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan okul müdürlerinin liderlik becerilerinin örgüt performansına etkisini incelemektir. Araştırma betimsel nitelikte ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Çorum il merkezinde görev yapan 4163 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmamızın örneklemini tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 33 okulda görev yapan 498 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Turan ve Ebicioğlu (2002) tarafından geliştirilen ve Turan (2010) tarafından revize edilen“Etkili Liderlerin Nitelikleri Ölçeği (ELNÖ-R)”ve Matthew L. Witmer (2005) tarafından geliştirilmiş olan ve Güngör (2018) tarafından Türkçeye çevrilen“Etkili Okul Özellikleri Envanteri (EOÖE)”kullanılmıştır. Araştırma konusu değişkenler ile ilgili öğretmenlerin algı düzeylerini saptamak için aritmetik ortalamalara bakılmıştır. Demografik değişkenlere göre ortalamalar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığının tespiti için tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık gösteren alt boyutlar için farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla tukey testi uygulanmıştır. Etkili Liderlerin Niteliklerinin, Etkili Okul Özellikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla Etkili Okul Özellikleri Envanteri alt boyutlarının sırasıyla bağımlı değişken, Etkili Liderlik Nitelikleri Ölçeği alt boyutlarının ise bağımsız değişken olarak alındığı regresyon modelleri kurulmuştur. Öğretmen görüşlerinden elde edilen verilerin analizi sonucunda okul müdürlerinin liderlik becerilerine sahip olma düzeyi ile örgüt performansı arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Liderlik, liderlik Becerileri, örgüt, performans, etkili okul
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of leadership skills of headmasters to the organization who work in the institutions belong to the Ministry of National education. The study has been designed on related scanning model with described quality. The survey consists of 4163 teachers working in Çorum city centre in 2019-2020 Academic year. The sample of our study chosen with method of grading sampling is based on 498 teachers working in 33 schools. As a means of collecting data, in the study, Powerful Leaders Quality Slace developed by Turan and Ebicioğlu (2002) revised by Turan (2010) and Effective School Qualities Inventory developed by Matthew L. Winter (2005) and translated to Turkish by Güngör (2018) have been used. In order to define the perceptual level of the teachers and the study topıc variables, arithmetic average has been used. According to the demographic veriables, to find out the difference between the averages are meaningful or not, one way variety analyse and t test have been used. ort he sub dimensions showing meaningful differences, tukey test has been used to find out from which group the difference is oriented. To define the affects of Powerful Leadership Qualites on Powerful School Qualities, sub dimensions taken as dependent variables of Powerful School Quality Inventory in order and Powerful Leadership Qualities Scale sub dimensions taken as independent variables, 4 regression model has been established. According to the results gained from the teachers views, it has been found out that there is a meaningful relation at high grades between the level of headmasters having leadership skills and schools level of having powerful school qualities. Keywords : Leadership, leadership skills, organization, performance, powerful school