Farklı oranlarda mesna uygulamasının erken ve geç dönemde orta kulak mukozasına etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi: deneysel çalışma
Histopathological evaluation of the effects of mesna application at different concentration on middle ear mucosa in early and late period: Experimental study
  1. Tez No: 611042
  2. Yazar: ERDEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Bu deneysel çalışmanın amacı otolojik cerrahilerde yaygın olarak kullanılan Mesna'nın farklı konsantrasyonlarda orta kulak mukozasına erken ve geç dönemdeki etkilerine bakarak güvenli konsatrasyonunu bulmaktır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Deney Kocaeli Üniversitesi Deneysel Araştırma ve Uygulama Birimin'de gerçekleştirildi. 32 adet ratın sağlıklı 59 kulağı çalışmaya dahil edildi. Ratlar 8 gruba ayrılarak %25-50-100 konsatrasyondaki Mesna ve %100 serum fizyolojik uygulandı. Deneyin 3. günü ilk 4 grup erken dönem etkiler için, 20. gününde ise son 4 grup geç dönem etkiler için değerlendirildi. Orta kulak mukozası örnekleri diseke edilerek patoloji bölümüne kör bir şekilde teslim edildi. BULGULAR: Çalışma 31 adet rat ile tamamlandı. Grup 4'deki bir adet rat postoperatif 10. günde kaybedildi. Erken dönemde %25 ve %50 konsantrasyonlarda uygulanan Mesna'nın histopatolojik etkilerinin serum fizyolojik ile benzer olduğu gözlendi. Erken dönemde, %100 Mesna uygulamasının şiddetli inflamasyona yol açtığı gözlendi ve istatiksel olarak anlamlı farklılık elde edildi (p=0,004). Ayrıca bu grupta vasküler proliferasyonda anlamlı bulundu (p=0,014). Geç dönem etkilerinde ise gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. SONUÇ: %25 ve %50'lik konsantrasyonlarda tek doz Mesna uygulamasının erken ve geç dönemde orta kulak mukozasına toksik etki göstermemektedir. Klinik uygulamada %50'ye kadar konsantrasyon kullanımının, daha hızlı ve verimli bir kimyasal diseksiyon elde etmede güvenilir olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, %100 konsantrasyonun uygulamasını izleyen erken dönemde, orta kulak mukozasında inflamasyon gözlenmiştir. Bu konsantrasyonda güvenle kullanılabilirliği için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this experimental study is to determine the safe concentration of Mesna, which is widely used in otologic surgeries, by looking at the early and late effects of middle ear mucosa at different concentrations. MATERIALS AND METHODS: The experiment was carried out at Kocaeli University Experimental Research and Application Unit. 59 healthy ears of 32 rats were included in the study. The rats were divided into 8 groups and Mesna in 25-50-100% concentration and 100% saline were applied. On the 3rd day of the experiment, animals in the first 4 groups were sacrificed for early effects and on the 20th day, animals in the last 4 groups were sacrificed for late effects. The middle ear mucosa samples were dissected and delivered blindly to the pathology department. RESULTS: Thirty-one rats completed the study. One rat in Group 4 died on the 10th postoperative day. The histopathological effects of Mesna which were applied in 25% and 50% concentrations were similar to saline in the early period. However, 100% Mesna application caused severe inflammation and a statistically significant difference was observed (p=0.004). Also, vascular proliferation was significant in this group (p=0.014). There was no significant difference between the groups in terms of late effects. CONCLUSION: There was no toxic effect on the middle ear mucosa in the early and late periods of single-dose Mesna application at 25% and 50% concentrations. In clinical practice, the use of up to 50% concentration can be said to be reliable in obtaining a faster and more efficient chemical dissection. However, an inflammation of middle ear mucosa was observed in the early period following the application of 100% concentration. Therefore, further studies are needed for its safe use in this concentration.