Bıldırcın yumurtalarının dezenfeksiyonunda farklı bitki yağ ekstrakları kullanımının kuluçka ve performans parametrelerine etkisi
The effect of the application of different plant oils extracts in quail eggdisinfection on incubation and performance parameters
- Tez No: 574658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma ile japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kuluçkalık yumurtalarının dezenfeksiyonunda formaldehite alternatif olarak kekik, biberiye, çörek otu, portakal kabuğu ekstraktı uçucu yağı kullanımının kuluçka parametreleri ve bıldırcınların gelişim performansı üzerine etkisi belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan kuluçkalık yumurtalar % 5.0 düzeyinde kekik, biberiye, çörek otu, portakal kabuğu ekstraktı olmak üzere dört farklı dezenfeksiyon ve kontrol grubu olarak formaldehit olmak üzere gruplara ayrılmıştır. Çalışmada çıkım gücü bakımından gruplar arasındaki farklılık yapılan tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre istatistiksel olarak çok önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of thyme, rosemary, black seed and orange peel extractsas alternatives to formaldehyde to disinfect Japanese quail (Coturnixcoturnix japonica) hatching eggs onincubation and performance has been examined. In the study, hatching eggs were divided in five groups that were exposed to 5 percent extracts of thyme, rosemary, black seed and orange peel extracts, and a control group that was exposed to formaldehyde. The study revealed that there was a statistically significant difference in hatchability according to the one-way analysis of variance (P 0.05) in the 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th week.