Designe of communication system for smart factory controlled by PLC based on IOT technology
- Tez No: 611087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT, DOÇ. DR. RAAD FARHOOD CHISAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akıllı bir fabrika, akıllı sanayileşmeye dayanan son derece dijitalleştirilmiş ve ilişkili bir üretim yeteneğidir. Akıllı fabrikanın modeli, dördüncü üretim devrimi için yeni bir fikir olarak kabul edilir. Akıllı fabrika için ana özellikler algılanabilirlik, iletişim ve bağımsızlıktır. Endüstriyel ünite robotik üzerine güvenerek genişletti. Öte yandan, akıllı fabrika, bu görüşü önemli ölçüde fazladan üretmektedir. Ayrıca bu akıllı fabrika, daha fazla insan girişimi olmayan ürün üretebildi. Bu tez çalışmasında akıllı fabrika fikrini şeylerin interneti fikri ile karıştırmanın yeni bir yöntemi. Bu karışım, fabrikaya katılmadan akıllı fabrikayı kontrol etmek için ekstra fayda sağlar ve üretimin durumunu ve sanayi miktarını bilir. GLOVA G7-DR20U, akıllı telefon programlamasını kullanan fabrika ile fabrika arasında iletişim için NOTMcu esp8266'yı IOT kartı olarak kullanırken akıllı fabrikanın hareketini kontrol etmek için programlanabilir bir mantık denetleyici PLC olarak kullanılır. Cep telefonundaki yazılım programlama MQTT programında yazılmıştır. PLC çalışmalarını kontrol etmek için merdiven dili kullanarak PLC içine yazılan program. Akıllı fabrikanın prototipi yatay hareket için iki motordan biri dikey hareket için diğeriydi. Dahası, programın altı sensörü var. Her motor, hareketini sınırlandırmak için çift sensörle bağlanır. Diğer iki sensör bir tane üretimin varlığını algılarken diğeri çıktı tarafındaki üretimi sayar. Sistemi çalıştırırken, sistemin çalıştığı gösterilir. çok iyi çalışıyor ve IOT üzerinden iletişim sistemine verilen yanıtlar, bilgileri cep telefonuna hatasız olarak almak ve göndermek de çok iyi.
Özet (Çeviri)
A smart factory is an extremely digitalized and associated fabrication capability that depend on smart industrialized. The model of the smart factory is considered as new idea for the 4th manufacturing revolution. The major features for smart factory are perceptibility, communication and independence. Industrial unit have extended trusted on robotics. On the other hand, smart factory produces that notion significantly extra. Also this smart factory was capable to product devoid of more human interference. In this thesis a new method for mixing the idea of smart factory with the idea of internet of things. This mixing provides extra benefit for controlling the smart factory without attend to the factory and know the state of the production and the amount of industry. The GLOVA G7-DR20U is used as a programmable logic controller PLC for control the action of smart factory while using the NodeMcu esp8266 as the IOT board for communication between owner and the factory using the smart phone programming. The software programming in the mobile phone was written in MQTT program. The program which written inside PLC by using ladder language for controlling the work of PLC. The prototype of smart factory was containing from two motor one for horizontal movement while the other for vertical movement. The scheme moreover has six sensors. Every motor attach with double sensors to bound its movement. The other two sensors are one for detect the exist of production while the other for count the production in the output side. When running the system, it is shown that the system is working very well and the response to the communication system via IOT is very good also receiving and sending the information to the mobile phone without errors.