Turizm fakültesi öğrencilerinin inanç turizmi algıları üzerine bir araştırma
A research on perceptions of faith tourism of tourism faculty students
- Tez No: 611090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de turizm eğitimi, 1953'te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın işbirliği içinde İzmir ve Ankara Ticaret Liselerinde, Turizm Meslek kurslarının açılmasıyla başlamıştır. Ardından bazı turizm dernekleri de tercüman rehberlik kursları düzenlemeye başlamış ve ardından sektör ihtiyacı odaklı turizm eğitimleriyle kademeli olarak gelişim göstermiştir. Turizm faaliyetleri gün geçtikçe daha fazla çeşitlenmekte ve her geçen gün daha fazla birey bu hareketin içerisinde yer almaktadır. Buna paralel olarak turizm faaliyetine katılan bireylerin profilleri ve beklentileri de çeşitlenmektedir. Turizm faaliyetine katılan farklı yaş ve kültüre sahip insanların beklentileri, alternatif turizm faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. Böylece bireyler, manevi tatmin ve iç huzuru bulmak amacıyla inançlarının geçmişine uzanmak ve dinlerinin önemli merkezlerini ziyaret etmek istemektedirler. Çalışmada, turizm fakültesi öğrencilerinin inanç turizmine yönelik algıları, inanç turizmi hakkındaki değerlendirmeleri ve inanç turizmine olan ilgileri ölçmek hedeflenmiştir. Çalışmada, ayrıca inanç turizmi politikalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesine, destinasyon yöneticilerinin doğru hedef kitle seçimi ve doğru pazarlama stratejileri geliştirip uygulayabilmelerine katkıda bulunması hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : İnanç Turizmi, Turizm Eğitimi, Turizm Fakültesi
Özet (Çeviri)
In 1953, tourism education in Turkey started with the opening of Tourism Vocational Courses in Ankara and İzmir. Afterwards, some tourism associations started to organize interpreter guidance courses and then progressed gradually with tourism trainings focused on sector needs. In this study, it is aimed to measure the perceptions of tourism faculty students towards faith tourism, their evaluations about faith tourism and their interest in faith tourism. Tourism activities are becoming more and more diversified and more and more individuals are involved in this movement. In parallel, the profiles and expectations of individuals participating in tourism activities are diversified. Expectations of people of different ages and cultures participating in tourism activities highlight alternative tourism activities. Thus, individuals want to reach out to the past of their beliefs and visit important centers of their religions in order to find spiritual satisfaction and inner peace. The aim of the study is to contribute to the development and improvement of faith tourism policies and to help destination managers to develop and implement the right target audience and the right marketing strategies. Key Words : Faith Tourism, Education of Tourism, Tourism Faculty