Blockchain as a solution to access control in IOT systems
  1. Tez No: 611129
  2. Yazar: MONTDHER ABED ALMAHDI ABEDALI ALABADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mevcut ve gelecekteki çağımızdaki en ilginç teknolojilerden biri, nesnelerin İnterneti (IOT) sistemleridir. Yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkisi var. Gün geçtikçe, bu sistemlere bağımlılık daha da artmakta ve bu bağımlılık sağlık hizmetleri sistemi gibi doğrudan insan yaşamlarıyla ilgili olabilir. Bununla birlikte, her teknolojinin güvenlik ve gizlilik endişeleri vardır ve bu endişeler insan yaşamıyla ilgili olduğunda daha tehlikeli hale gelir. Bu kaygılardan biri, sisteme kimin ve nasıl erişebileceğini kontrol eden erişim yönetimidir. Bu endişe, IOT cihazının sınırlamaları dikkate alındığında daha tehlikeli bir hal almaktadır. Bu tezde, alan tabanlı bir blok zincir sistemi kullanan IOT sistemlerinde Erişim Kontrolü için yeni bir sistem mimarisi öneriyoruz. Bu sistem, hem merkezi hem de merkezi olmayan yönetim yaklaşımlarından yararlanarak tamamen kontrol edilen önbellek ve blok listesi konsepti kullanılarak çok hafiftir. Önerilen sistemimiz, IOT sistemlerinde erişim kontrolünü yönetmek için blockchain teknolojisinin gücünü gösteren değerlendirme ve analizlerle desteklenen çok senaryolu bir uygulama ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most interesting technologies in our current and future era is Internet of things (IOT) systems. It has a great impact on our lives. Day by day, the dependence on these systems is becoming larger, and this dependence may be related directly to human lives, such as health care system. However, every technology has its security and privacy concerns, and these concerns become more dangerous when it's related to human lives. One of these concerns is the access management that controls who can access the system and how. This concern becomes more dangerous when taking the limitations of the IOT device into consideration. In this thesis, we propose a new system architecture for Access Control in IOT systems using a blockchain system which is domain-based. This system is lightweight by using cache and a block list concept that is fully controlled by leveraging both the centralized and decentralized management approaches. Our suggested system is supported by a multi-scenario implementation backed with evaluation and analysis that show the power of the blockchain technology to manage access control in IOT systems.