Sterilizasyon kontrolü için biyolojik indikatör üretimi
Production of biological indicator for sterilization control
  1. Tez No: 611128
  2. Yazar: MÜJDE BURCU AKBONCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemizde yerli üretimi gerçekleştirilmeyen ve ithalatı zorunlu olan sterilizasyon süreç kontrol kiti olan biyolojik indikatörlerin yerli üretimini gerçekleştirmek hedeflenmiştir. Biyolojik indikatör olarak kullanılan seçilmiş mikroorganizma sporlarının stoklarının hazırlanması, uygun prosedürlerle geliştirme, kültüre alma, spor üretimi, saflaştırma ve spor yaşamı sürdürülmesi basamaklarından oluşmaktadır. Stok spor süspansiyonları, besleyici özelliği bulunmayan bir ortamda tutulan çoğunlukla pasif ve çoğalmayan spor formlarından oluşmaktadır. Bacillus atrophaeus ATCC 9372 bakterisinin sıvı kültürde optimum büyüme ve sporulasyon ortamının belirlenmesi için optimize edilen değişkenler: soya unu, mısır ıstaltma şurubu, maya ekstraktı, stok mineral solüsyonu, sıcaklık, pH, ZnSO4, K2HPO4, KH2PO4 ve glikozdur. Design Expert 7 programı ile Placket Burman metodu ile yapılan tarama çalışmasında 11 değişken değerlendirilmiştir. Soya unu, mısır ıslatma şurubu, maya ekstraktı, ve stok mineral solüsyonu değişkenlerinin optimize edilmesine karar verilmiştir. Yanıt yüzey yöntemi (RSM) için deney tasarımı olarak merkezde 6 tekrarı içeren faktöriyel merkezi kompozit tasarımı (CCD) uygun görülmüştür. RSM sonucuna göre program 39,8 g/L soya unu, 30 g/L mısır ıslatma şurubu, 1 g/L maya ekstraktı ve 1mL/L stok solüsyonu formülasyonunu optimum olarak vermiştir. Elde edilen spor sayısı 4,1x108 spor/mL olmuş ve biyolojik indikatör üretimi için yeterli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to realize the domestic production of biological indicators, which are sterilization process control kit which is not obliged to be imported in Turkey. Preparing stocks of selected microorganism spores which are used as biological indicators consists of the steps of developing with appropriate procedures, culturing, spore production, purification and maintenance of spore life. Stock spore suspensions consist mostly of passive and non-proliferating spore forms which are maintained in a nutritious environment. The variables optimized for determination of optimum growth and sporulation medium in liquid culture of Bacillus atrophaeus ATCC 9372 are soybean flour, corn steep liqour, yeast extract, stock mineral solution, temperature, pH, ZnSO4, K2HPO4, KH2PO4 and glucose. In the screening study conducted with the Design Expert 7 program by Placket Burman method, 11 variables were evaluated. It was decided to optimize the variables of soybean flour, corn steep liqour, yeast extract, and stock mineral solution. For the response surface method (RSM), the factorial central composite design (CCD) with 6 repetitions at the center was considered appropriate. According to RSM results, the program yielded 39.8 g / L soybean flour, 30 g / L corn steep liqour, 1 g/ L yeast extract and 1mL / L stock solution formulation optimally. The number of spores obtained was 4.1x108 spores / mL and was sufficient for the production of biological indicators.