Design and implementation of smart anti-theft car security system based on arduino UNO microcontroller
  1. Tez No: 611158
  2. Yazar: SHAKIR MAHMOOD AHMED AL-JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son zamanlarda, son birkaç yılda, hırsızlar tarafından şüpheli eylemlerle arabaların çalınmasında ve çalınan arabaların kullanılmasında artış olduğu fark edilmiştir. Soyguncular, farklı araba hırsızlıkları için modern ve yeni yöntemler kullanırlar. Bu nedenle, araçları hırsızlıktan korumak için ciddi çözümler bulmak gerekir. Bu sistemde Arduino mikrodenetleyicisi, titreşim sensörü, GSM SIM 800L MINI modülü ve Bluetooth HC-05 sistemde uygulanarak kullanılır, titreşim sensörü titreşim sırasında aracın motorunun çalışmasından kaynaklanan titreşimi tespit etmeyi amaçlar. Titreşim tespit edildiğinde, araç sahibini uyarmak için mesaj GSM ünitesi ve alarm düdüğü ile“AÇIK”duruma getirilir. Araç sahibi arabasını kullanmak istediğinde, arabanın motorunu çalıştırmak için 4 * 4 tuş takımı üzerinden gizli kodunu girmesi ve ayrıca akıllı cep telefonuyla Bluetooth üzerinden belirli bir komut göndererek arabanın motorunu“AÇIK”hale getirmesi gerekir ve aksi halde araç çalışmaz. Hırsız şifrenizi iki defadan fazla girmeye çalıştığında alarm“AÇIK”duruma geçecektir ve sistemi daha güvenli ve güvenilir kılmak için tüm durumlar özel yazılım ekranında görünecektir.
Özet (Çeviri)
Since many recent years, it was noted that car theft and the use of stolen cars by robbers in suspicious acts were increased. To theft various cars, the robbers use modern and new methods. Consequently, serious solutions need to be found to protect vehicles from theft. In this system the Arduino microcontroller, vibration sensor, GSM SIM 800L module and Bluetooth HC-05 are using to implement the system, the vibration sensor used the purpose of detecting the vibration resulting from the operation of the engine of the car when the vibration detected the message is sent through the GSM unit and the alarm whistle turning“ON”in order to alert the owner of the car. When the car owner wants to operate his car should be entering the secret code to run the car engine through the 4*4 keypad and also requires to send specific command from the smart mobile phone through the Bluetooth to make car engine turning“ON”and otherwise the car does not work, when the thief tries to enter the password more than twice the alarm will be turning“ON”and all cases will appear on the screen of special software was chosen for this purpose all these to make the system reliable and more secure.