Hayalet kentsel mekanlar: İstanbul üzerinden bir okuma
Ghost urban spaces: A reading through Istanbul
  1. Tez No: 611191
  2. Yazar: DİLARA ŞENŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEKTA ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hayalet kentler, kimi zaman doğal afetler, kimi zaman ise savaşlar, yangınlar gibi insanların yol açtığı etkiler sonucunda terk edilmiş kentlerdir. Bu kentler, fiziksel olarak varlıklarını devam ettirmekteyseler de, artık insanların yaşamasının mümkün olmadığı koşulları barındırırlar. Günümüzde, küreselleşmenin etkisiyle gelişen, büyüyen, hareket ve hızın arttığı metropol kentlerin çok merkezli ve parçalı yapısı da, kimi kentsel mekânların kısa veya uzun süreli olarak kullanımlarını kaybetmelerine neden olur. Bu durum da, metropol kentlerdeki söz konusu mekânların bir anlamda hayalet niteliği kazanmasına neden olur. Hayalet kentsel mekân olarak adlandırılan bu yerler, algısal olarak hayalet kent görüntüsüne sahip ancak hayalet kent olmayan alanlardır. Gün içerisinde, yalnızca belirli bir zaman aralığında, hayalet kent niteliğine bürünürler. Bu yerlerdeki terk edilme durumu, hayalet kentler gibi kalıcı değil; geçici bir süreye işaret eder. Bu bağlamda da, bir metropol kent olarak İstanbul da, modern kent pratiklerinin yol açtığı kentsel ve işlevsel ayrışmalara bağlı olarak, birçok hayalet kentsel mekân barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ghost cities are abandoned cities as a result of natural disasters, or as a result of human effects such as wars and fires. Although these cities continue to exist physically, they now have the conditions in which are not appropriate for people to live. Today, the multi-centered and fragmented structure of the metropolitan cities, which are developing, growing and increasing with the effects of globalization, cause some urban spaces to lose their short or long term use. This situation causes the places in metropolitan cities to gain“ghost”character in a sense. These, called ghost urban spaces, are the areas that have a ghost city view but are not ghostly cities in reality. During the day, only in a certain period of time, they become a ghost city. The abandonment in these places is not as permanent as ghost cities; only refers to a temporary period. In this context, Istanbul, as a metropolitan city, has many ghost urban spaces depending on the urban and functional segregations caused by modern urban practices.